Beton – jak się go otrzymuje?

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, które mówi, że beton można w łatwy sposób wykonać, ograniczając się jedynie do kilku prostych kroków. W rzeczywistości jednak jest to nieco bardziej złożony proces. Niezwykle istotne jest mieszanie składników betonu w odpowiedniej proporcji. Jakie są to składniki i w jaki sposób wpływają na trwałość betonu? O tym przeczytasz poniżej.

Cement

Cement to jeden z elementów, który przyczynia się do stworzenia betonu. Składnik ten stanowi funkcję najmocniejszego materiału wiążącego. Ma właściwości wiążące, stwardniające, a także jest odporny na długotrwałe działanie wody. W momencie, w którym cement zostaje zmieszany z wodą, powstaje pasta, która działa jak klej. Pasta z cementu wypełnia puste przestrzenie pomiędzy cząstkami kruszywa i spaja je ze sobą, tworząc solidną całość.

Agregaty

Głównym składnikiem, który odpowiedzialny jest za dodanie objętości w strukturze tworzonego betonu, są kruszywa. Składnik ten, połączony z lejącą konsystencją cementu, czynią beton niczym skała. Kruszywa odgrywają bardzo ważną rolę w poprawie właściwości betonu, takich jak urabialność, rozszerzalność cieplna, kurczliwość, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Można je podzielić na dwie kategorie, w zależności od wielkości, są to agregaty grube i kruszywa drobne.

Woda

Woda w tej kombinacji pełni rolę smaru. Pełni istotną funkcję w poszczególnych etapach: mieszaniu, układaniu, zagęszczaniu i utwardzaniu. Ilość i jakość wody użytej w mieszance ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość betonu. To jedyny składnik, który wchodzi w reakcje chemiczną z cementem, dzięki czemu może nastąpić utwardzenie. Woda umożliwia rozprowadzanie cementu w celu wypełnienia pustych przestrzeni między agregatami.

Domieszki

Domieszki to dodatki chemiczne, które dodawane są do betonu na etapie dozowania. Właściwości świeżego i stwardniałego betonu są modyfikowane przez dodanie niewielkiej dawki domieszek. Występują w różnych formach i rodzajach, przykładowo: Plastyfikatory, opóźniacze, przyspieszacze, hydroizolacje.

Podsumowując, wykonanie wytrzymałego betonu, zależy od jakości i ilości wszystkich składników. Z tego względu, należy ze szczególną starannością wybrać poszczególne elementy betonu i sprawić, aby konstrukcja zbudowana za jego pomocą posłużyła nam na wieki.

Betoniarnia Kraków

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − ten =