Co zabrać na wyprawę w góry wysokie? – lista niezbędnych rzeczy

Sklep dla wspinaczy

Wybierając się w góry wysokie każdy turysta (czy profesjonalny alpinista) powinien mieć w swoim plecaku kilka rzeczy, które są po prostu niezbędne, by zachować pełne bezpieczeństwo.

Uprząż wspinaczkowa

Podstawą jest oczywiście uprząż z szerokim zakresem regulacji – dzięki czemu dopasuje się ona do kształtu ciała i różnej grubości warstw ubioru. Ważne, by była ona regulowana zarówno w pasie, jak i w nogawkach. Zawsze pomocne są klamry na pasie biodrowym, które umożliwią wycentrowanie uchwytów. Każda dobra uprząż wspinaczkowa wykonana jest z lekkich, ale wytrzymałych materiałów, które zapewniają komfort (zarówno latem i zimą). Taka uprząż musi także umożliwiać równomierny rozkład obciążeń na całej powierzchni pomiędzy taśmami.

Wybrać można uprząż pełną albo biodrową. Natomiast kiedy chodzi o jej rozmiar, to powinna być ona dobrana tak, aby za pasy biodrowy i udowe można było z pewnym trudem włożyć płasko ułożoną dłoń (zbyt luźna uprząż może być bowiem niebezpieczna).

Rzeczy niezbędne w czasie wspinaczki

Oczywiście oprócz uprzęży wymienić można całą listę rzeczy, które trzeba posiadać wspinając się w górach wysokich. Oto one:

  • Latarka czołowa – jest ona bardzo wygodna, gdyż w czasie jej użytkowania ma się wolne obie ręce, co usprawnia wszystkie podejmowane działania (i powoduje, że są one wykonywane bardziej bezpiecznie). Do tego strumień latarki czołowej zawsze skierowany jest na to, na co patrzy człowiek (droga, mapa, itp), co znacznie poprawia precyzję i pozwala na wykonywanie wielu czynności nawet po zapadnięciu zmroku. Latarki czołowe mają dużą moc, a bardzo niską wagę.
  • Raki – doczepiane do butów pozwalają na utrzymanie niezbędnej równowagi. W turystyce wysokogórskiej sprawdzą się zwykłe raki z krótszymi i płaskimi zębami.
  • Czekany – “kijki” służące do podpierania się, wspinaczki, ale też asekuracji, a przede wszystkim do hamowania w czasie upadku.
  • Folia NRC – jest tania i niezwykle lekka, a w razie wypadku albo załamania pogody ochroni przed zimnym wiatrem i pozwoli utrzymać ciepło ciała.

Wszystkie te elementy zwiększą bezpieczeństwo w trakcie górskiej wędrówki, a cały sprzęt na taką wyprawę znajdziesz w ofercie sklepu internetowego dla wspinaczy – Ratwork.pl

Może Ci się również spodoba