Czy współcześnie inżynierowi trudno jest znaleźć pracę?

Wiele mówi się o tym, że w dzisiejszych czasach najwięcej ofert pracy na rynku mogą znaleźć inżynierowie. Czy jest to prawda?

Rzeczywiście kilka lat temu można było zaobserwować wzrastające zapotrzebowanie na fachowców z wykształceniem wyższym w dziedzinach technicznych. Wiązało się to niewątpliwie z przesyceniem rynku humanistami, psychologami i kulturoznawcami, których uczelnie wyższe wydały znacznie za dużo na początku XXI wieku. Poza tym, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, rozpoczęła się modernizacja polskiego rynku pracy, który musiał dostosować się do standardów europejskich również pod względem kwalifikacji. Co więcej, rozwój technologiczny, którego jesteśmy świadkami, również wygenerował zapotrzebowanie na inżynierów w wielu dziedzinach.

Dlatego też jeszcze 5-10 lat temu pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na inżynierów, które osiągnęło tak duże rozmiary, że wiele firm rekrutowało swych pracowników jeszcze podczas trwania ich nauki. Obecnie ten boom nieco zmalał, jednak nadal inżynierowie nie mają większego problemu ze znalezieniem pracy na rynku. Szczególnie popularne i pożądane są kierunki rozwijające nowoczesne technologie, w tym automatyka i robotyka, szeroko rozumiana IT, czyli kierunki związane z technologią internetową i komputerową i wiele, wiele innych.

Możemy zaobserwować zjawisko zmierzchu humanistyki. Oczywiście nadal będą potrzebni nauczyciele, psychologowie, dziennikarze, pisarze. Jednak znacznie większe zapotrzebowanie na inżynierów różnego typu sprawia, że to właśnie wykształcenie techniczne stwarza nieporównywalnie lepsze perspektywy na rynku pracy.

Może Ci się również spodoba