Dlaczego klimatyzowanie urządzeń elektronicznych jest tak ważne?

Konwektory cieplne i nawilżacze powietrza są wykorzystywane nie tylko w salonach kosmetycznych, biurowcach i domowych pomieszczeniach. Bardzo ważne zastosowanie znajdują one również w serwerowniach, czyli w miejscach, gdzie w danej firmie przechowywane są wszystkie najważniejsze urządzenia sterujące komputerami oraz dane dotyczące całej firmy zgromadzone we wspólnej sieci. Nie trzeba chyba zatem podkreślać jak ważnym miejscem jest serwerownia i jak konieczna jest stabilna praca wszystkich urządzeń.

Aby zachować bezpieczeństwo danych i dobre warunki pracy znajdujących się tam urządzeń należy zadbać o wiele czynników. Jednym z nich jest konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w danym miejscu. Wiele systemów komputerowych nie powinno pracować, gdy temperatura powietrza przekracza 30º C, natomiast wilgotność 85%. Są to wielkości maksymalne dla właściwego funkcjonowania serwerowi. Oczywiście nowoczesne urządzenia są bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgotności, jednak nie można bagatelizować tej kwestii jeśli troszczymy się o bezpieczeństwo danych naszej firmy. Niższa temperatura korzystnie wpływa nie tylko na eksploatację układów, ale także na ich szybkość i wydajność. Do utrzymania odpowiednich warunków temperaturowych i wilgotności w serwerowi stosuje się klimatyzację i właśnie nawilżacze powietrza. Klimatyzowanie powietrza powinno polegać na stałym dostarczaniu do pomieszczenia odpowiedniej ilości powietrza o określonej temperaturze i wilgotności. Do każdego urządzenia elektronicznego znajdującego się w serwerowni powinna być dostarczana odpowiednia ilość chłodnego powietrza mająca na celu utrzymanie jego właściwej pracy, przy jednoczesnym odprowadzaniu powietrza gorącego.

Ponadto klimatyzacja i nawilżacze powietrza powinny utrzymywać wilgotność powietrza na zalecany poziomie, co zostaje uzyskane poprzez cyrkulację powietrza o odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Klimatyzatory powinny być także zaopatrzone w specjalne systemu alarmowe, które w razie przekroczenia wysokości temperatury czy wilgotności powinny poinformować o możliwości pojawienia się awarii. Serwerownia jest bardzo ważnym, można powiedzieć nawet kluczowym, miejscem w każdej firmie, dlatego należy zapewnić tam odpowiednie warunki pracy urządzeń w optymalnych temperaturach i wilgotności powietrza.

Może Ci się również spodoba