Jak dbać o akumulator podczas zimy?

Jak dbać o akumulator w zimie?

Zima jest najbardziej nielubianą przez właścicieli samochodów porą roku. Statystyki wskazują, że na ten okres przypada najwięcej usterek, spowodowanych niskimi temperaturami powietrza i nieprawidłowym użytkowaniem pojazdu. Jedną z bardziej kłopotliwych części, szczególnie podczas srogich zim, może okazać się akumulator. Pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym należy o niego w odpowiedni sposób zadbać.

Akumulator w zimie

Akumulator jest jedną z ważniejszych części pojazdu, w końcu od jego prawidłowego działania zależy to, czy rano odpalimy samochód. Standardowy okres żywotności akumulatora trwa 4-5 lat, a jeśli nie wymienimy akumulatora po tym czasie, w zimie możemy mieć z nim spore problemy. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza obniża się temperatura elektrolitu zawartego w akumulatorze, przez co oddaje on mniej energii. Z tego powodu w okresie zimy pojawiają się problemy rozruchowe, szczególnie jeśli akumulator jest wyeksploatowany i dodatkowo jego moc zostaje obniżona przez temperatury powietrza. Co pewien czas warto podładować akumulator w samochodzie, a podczas większych, ekstremalnych mrozów można go wymontować z samochodu i przechowywać w suchym miejscu w domu, aż do kolejnej jazdy. Jest to może uciążliwe, jednak chroni nas przed kłopotami z zapalaniem, właściwie całkowicie je eliminując. Poprawnie działające akumulatory powinny mieć poziom elektrolitu wynoszący 10-15 milimetrów powyżej krawędzi płyt – można to sprawdzić w serwisach, gdzie przed zimą zmierzony zostanie poziom naładowania akumulatora i dzięki temu uda się określić jego żywotność.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Okazuje się, że kłopoty rozruchowe mogą powodować zabrudzone klemy do akumulatora. Latem nie stanowi to większego problemu i nie powinno odbijać się na jakości jazdy, jednak w okresie zimowym niewyczyszczone klemy mogą sprawić, że samochód nie zapali. W porze jesienno-zimowej warto je przeczyścić i dla zakonserwowania nasmarować wazeliną techniczną, najlepiej jeszcze zanim nadejdzie sezon mrozów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą akumulatorów firmy Bosch na stronie sklepu Motoszef.pl:
https://motoszef.pl/clientcatalogue/kategorie-czesci-uniwersalnych-akumulatory-bosch,2A-4-14-2-5637146617-5637146619-5637146619.aspx

Może Ci się również spodoba