Jak skutecznie szukać pracy?

Szukanie pracy wymaga wytrwałości i konsekwencji.

Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcielibyśmy być zatrudnieni oraz w jakiej pracy czulibyśmy się najlepiej. Warto wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, nawet, jeżeli początkowo nie widzimy rezultatów naszych działań. Podstawowym błędem jest zbyt szybka rezygnacja z poszukiwań wymarzonej pracy na rzecz gorszej, ale pewnej posady. Pamiętajmy, że im więcej czasu poświęcimy na szukanie zatrudnienia tym szybciej je znajdziemy. Tak, więc przeglądaniem ofert warto zająć się na pełen etat.

Aby zwiększyć skuteczność swoich działań nie należy ograniczać się wyłącznie do jednego sposobu na dotarcie do pracodawcy. Wykorzystujmy do tego celu portale rekrutacyjne, ale nie bójmy się również umieszczać ogłoszeń w prasie czy korzystać z pomocy agencji rekrutacyjnych. Niektóre portale ogłoszeniowe udostępniają informacje o ilości złożonych kandydatur, ich ilość może wprawdzie skutecznie zdemotywować, jednak nie można się zrażać.

Pamiętajmy, że 90% złożonych dokumentów nie jest w ogóle rozpatrywanych, ponieważ nie spełnia wymagań wymienionych w ogłoszeniu. Tak, więc, jeżeli mamy odpowiednie kompetencje bardzo możliwe, że to właśnie my spośród setki osób zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

W trakcie poszukiwania pracy należy mieć na uwadze to, że nie każda publikacja ogłoszenia będzie miała na celu znalezienie pracownika. Na pewno nie warto odpowiadać na oferty, w którym nie ma podanych konkretnych informacji na temat firmy oraz formy zatrudnienia. Zwróćmy uwagę na rodzaj ogłoszenia, jeżeli odznacza się ono bogatą grafiką z dużą nazwą firmy, brak w nim konkretnych wymagań najpewniej firma się reklamuje. Niektóre ogłoszenia mają na celu po prostu zmylenie konkurencji albo tworzenie bazy danych, dlatego trzeba być czujnym.

Szukanie pracy to bardzo żmudne zajęcie, które wymaga dużo cierpliwości, dlatego nie załamuj się, gdy po tygodniu rozsyłania CV nie otrzymasz odpowiedzi.

Może Ci się również spodoba