Jak zostać instruktorem PNF?

Ostatnio coraz więcej mówi się o rehabilitacyjnej metodzie PNF. Nie jest to nowa metoda, w Polsce znana jest od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale nadal jeszcze niezbyt popularna. Czy zatem warto zdobyć kwalifikacje i zostać instruktorem PNF?

Na czym polega metoda PNF

PNF to w tłumaczeniu z języka angielskiego proprioceptywne torowanie nerwowo – mięśniowe. Ta technika rehabilitacyjna opiera się na specjalnych metodach pracy z pacjentem. Pierwotnie stosowano ją w przypadkach osób cierpiących na SM oraz Heinego- Medina. Jednak z biegiem czasu okazało się, że metoda ta może być z powodzeniem stosowana u pacjentów z wieloma schorzeniami narządu ruchu. Jest ona przykładem kompleksowego oddziaływania terapeutycznego, którego istotę zawiera nazwa: proprioceptywne – dotyczące receptorów ciała, nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie) ruchu. Założeniem tej metody jest wykorzystanie do terapii zdrowych rejonów ciała, których stymulacja pomaga wzmocnić leczone miejsca. Dodatkową zaletą metody PNF jest wyjątkowa współpraca pacjenta z fizjoterapeutą, którą właśnie temu pierwszemu pozwala określać cele i wyznaczać granice terapii.

Co zrobić, by zostać instruktorem PNF?

Instruktor PNF musi przede wszystkim przejść przez cykl szkoleń, które organizowane są w firmie TopSchool. Zgodnie z zasadami szkolenia określonymi przez Międzynarodową Grupę Instruktorów PNF (IPNFA) trzeba skończyć następujące szkolenia:

  • 100-godzinny kurs PNF podstawowy, którego celem jest zapoznanie się z koncepcją PNF oraz zdobycie umiejętności wykorzystania jej technik do usprawniania pacjentów, mających ograniczenia na poziomie aktywności dnia codziennego, funkcji i struktury ciała;
  • 50-godzinny kurs rozwijający na poziomie 3A, którego główną częścią jest precyzyjna analiza zaburzeń funkcjonalnych pacjenta oraz wiedza dotycząca szczegółowych analiz biomechanicznych i neurofizjologicznych organizmu ludzkiego;
  • kursy kliniczne obejmujące ortopedię i neurologię;
  • 50-godzinny kurs doskonalący na poziomie 4A.

Między poszczególnymi kursami wymagana jest półroczna przerwa, podczas której terapeuta ma zdobywać doświadczenie, wykorzystując zdobytą wiedzę w pracy z pacjentami. Warto dodać, że szkolenie spełnia standardy europejskie. Jak więc widać, droga do sukcesu nie jest najłatwiejsza: kursy, egzaminy, cykl półrocznych praktyk. Warto jednak podjąć wysiłek, by zostać instruktorem PNF.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five − 1 =