Jak zostać instruktorem PNF?

Ostatnio coraz więcej mówi się o rehabilitacyjnej metodzie PNF. Nie jest to nowa metoda, w Polsce znana jest od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale nadal jeszcze niezbyt popularna. Czy zatem warto zdobyć kwalifikacje i zostać instruktorem PNF?

Na czym polega metoda PNF

PNF to w tłumaczeniu z języka angielskiego proprioceptywne torowanie nerwowo – mięśniowe. Ta technika rehabilitacyjna opiera się na specjalnych metodach pracy z pacjentem. Pierwotnie stosowano ją w przypadkach osób cierpiących na SM oraz Heinego- Medina. Jednak z biegiem czasu okazało się, że metoda ta może być z powodzeniem stosowana u pacjentów z wieloma schorzeniami narządu ruchu. Jest ona przykładem kompleksowego oddziaływania terapeutycznego, którego istotę zawiera nazwa: proprioceptywne – dotyczące receptorów ciała, nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie) ruchu. Założeniem tej metody jest wykorzystanie do terapii zdrowych rejonów ciała, których stymulacja pomaga wzmocnić leczone miejsca. Dodatkową zaletą metody PNF jest wyjątkowa współpraca pacjenta z fizjoterapeutą, którą właśnie temu pierwszemu pozwala określać cele i wyznaczać granice terapii.

Co zrobić, by zostać instruktorem PNF?

Instruktor PNF musi przede wszystkim przejść przez cykl szkoleń, które organizowane są w firmie TopSchool. Zgodnie z zasadami szkolenia określonymi przez Międzynarodową Grupę Instruktorów PNF (IPNFA) trzeba skończyć następujące szkolenia:

  • 100-godzinny kurs PNF podstawowy, którego celem jest zapoznanie się z koncepcją PNF oraz zdobycie umiejętności wykorzystania jej technik do usprawniania pacjentów, mających ograniczenia na poziomie aktywności dnia codziennego, funkcji i struktury ciała;
  • 50-godzinny kurs rozwijający na poziomie 3A, którego główną częścią jest precyzyjna analiza zaburzeń funkcjonalnych pacjenta oraz wiedza dotycząca szczegółowych analiz biomechanicznych i neurofizjologicznych organizmu ludzkiego;
  • kursy kliniczne obejmujące ortopedię i neurologię;
  • 50-godzinny kurs doskonalący na poziomie 4A.

Między poszczególnymi kursami wymagana jest półroczna przerwa, podczas której terapeuta ma zdobywać doświadczenie, wykorzystując zdobytą wiedzę w pracy z pacjentami. Warto dodać, że szkolenie spełnia standardy europejskie. Jak więc widać, droga do sukcesu nie jest najłatwiejsza: kursy, egzaminy, cykl półrocznych praktyk. Warto jednak podjąć wysiłek, by zostać instruktorem PNF.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 8 =