ogólne

Niesłabnąca moda na krzesła tapicerowane

W większości polskich domów jest coś, co łączy wystrój wnętrza. Jeszcze 20 lat temu były to charakterystyczne meblościanki, zwłaszcza z lakierowanej, połyskliwej płyty. Dziś jest inaczej i największą popularnością cieszą się zdecydowanie… krzesła tapicerowane. Choć szczyt zainteresowania nimi przypada jeszcze na wiek XX, to nadal pozostają one modne, a jednocześnie często kupowane w sklepach z meblami.

W wielu aspektach jednak krzesła tapicerowane są tak zróżnicowane, że trudno mówić o podobnych wyborach – zwłaszcza w przypadku, gdy tapicerkę można za rozsądną kwotę po prostu wymienić u odpowiedniego specjalisty. Sprawdźmy jednak, z czego wynika popularność krzeseł tapicerowanych oraz o sprawia, że są one tak chętnie wybierane przez wiele osób do urządzenia wnętrza mieszkalnego czy restauracji.

Idealne do domu

Przede wszystkim krzesła tapicerowane bardzo chętnie wybierane są jako meble do domów, zwłaszcza w połączeniu ze stołem w jadalni. Do kuchni sprawdzają się gorzej, chyba że tapicerka wykonana jest ze skóry ekologicznej albo ekoskóry, którą po prostu łatwo jest wyczyścić. W innym przypadku wybieramy raczej meble ze zdejmowanymi pokrowcami, dzięki czemu możemy taki pokrowiec z krzesła uprać w pralce. Niemniej jednak krzesła tapicerowane świetnie sprawdzają się w domu, jako że paleta ich barw oraz wybór materiałów jest ogromny, a można je łączyć zarówno ze szkieletem w stylu klasycznym, jak i bardziej nowoczesnymi formami.

Świetne w restauracji

Jeśli prowadzimy biznes gastronomiczny i stawiamy na restaurację w bardziej klasycznym wydaniu, gdzie stoliki stoją wewnątrz pomieszczenia, możemy również zainwestować w krzesła tapicerowane. Mogą stanowić one bardzo komfortowe miejsce, w którym goście spędzą czas – a badania wskazują, że im większy komfort podczas posiłku, tym chętniej w dane miejsce wracamy jako klienci. Bardzo istotne jest tylko, aby krzesła rozmiarem były dopasowane do wysokości stołów oraz posiadały materiał łatwy w czyszczeniu, co jest szczególnie istotne dla zachowania higieny oraz regularnego sprzątania na sali.

Gdzie ta tapicerka?

Pozostaje jeszcze tylko kwestia tego, gdzie konkretnie powinna znajdować się tapicerka. Wiele krzeseł ma tapicerowane jedynie siedzisko, co jest rozsądnym rozwiązaniem, o ile oparcie jest odpowiednio wyprofilowane. W przeciwnym razie albo w sytuacji, gdy wiemy, że będziemy na krzesłach spędzać sporo czasu, dobrym wyborem jest zainwestowanie w krzesła z tapicerowanym oparciem – w całości albo tam, gdzie np. nasz kręgosłup dotyka twardych powierzchni. Tapicerka w tym miejscu powinna być jednak odpowiednio sztywna i wyprofilowana, aby zapewnić wygodna dla kręgosłupa pozycję.

Udostępnij