Skuteczna pielęgnacja stóp w zimie

Zimą stopy mają tendencję do przesuszania. Bardzo ważna jest więc skuteczna pielęgnacja stóp, przede wszystkim nawilżanie skóry i złuszczanie zrogowaciałego naskórka.

Złuszczanie naskórka

Buty zimowe mają to do siebie, że są grube i ciężkie. Do tego często wyprofilowane w taki sposób, że na stopach tworzą się odciski, stwardnienia i suchy naskórek. Dlatego trzeba co jakiś czas go złuszczać, by stopy pozostałe miękkie i aby nie odczuwać żadnego dyskomfortu w czasie chodzenia. Rozwiązaniem mogą stać się peelingi. Zarówno te drogeryjne, jak i domowej roboty np. z kawy czy olejku, cukru lub soli. Jest to tanie, a bardzo skuteczne, przy czym takie złuszczanie jest delikatne dla skóry. Peeling najlepiej sprawdzi się po wcześniejszym starciu naskórka przy użyciu pumeksu, specjalnej tarki lub fragmentu kamienia wulkanicznego. Warto wiedzieć o tym, że twardniejącą skórę najskuteczniej usuwa się po namoczeniu stóp w dość ciepłej wodzie. Dodatkiem do wody powinny być wtedy na przykład: sól do kąpieli stóp, żel pod prysznic, czy też napary: z rumianku, szałwii albo skrzypu. Zawsze warto dodać jest także kilka kropelek olejku albo dziecięcej oliwki do kąpieli.

Nawilżanie

Skórę stóp (i paznokcie) nawilżać można na przykład: kremami do stóp, balsamami i tłustymi kremami do ciała albo naturalnymi olejkami. Najlepsze do tego celu oleje to: arganowy, kokosowy lub rycynowy. Dobrym sposobem jest nałożenie na skórę wybranego nawilżacza, a następnie założenie na noc skarpetek (bawełnianych, bambusowych lub wełnianych – czyli z naturalnych włókien). Zagwarantuje to miękkość pięt. Jeśli chodzi o zimową pielęgnację stóp, raz w tygodniu można przeprowadzić tzw. zabieg parafinowy. Potrzebna jest wtedy parafina kosmetyczna, którą lekko rozgrzaną nakłada się na stopy i trzyma na nich około 30 minut. Po zabiegu parafinowym skóra staje się miękka i elastyczna, a taki stan utrzymuje się przez przynajmniej kilka dni. Dzięki wszystkim opisanym tu zabiegom pielęgnacyjnym, stopy – nawet w miesiącach zimowych, pozostaną przez cały czas miękkie i gładkie.

Więcej na temat pielęgnacji i oczyszczania stóp na stronie Farmona Professional

Może Ci się również spodoba