Wszystko co powinieneś wiedzieć o akumulatorze samochoowym

Akumulator samochodowy to ważna część każdego pojazdu, odpowiadająca za prawidłowe działanie instalacji elektrycznej. Wielu kierowców zdaje się zapominać o akumulatorach, dokąd nie sprawiają problemów. Odpowiednia obsługa tej części może jednak zagwarantować dłuższe i bezproblemowe życie akumulatora w naszym samochodzie.

Jak wybrać odpowiedni akumulator?

Najpopularniejsze są akumulatory samochodowe kwasowo-ołowiane. Niezwykle ważne jest prawidłowe dobranie akumulatora do konkretnego pojazdu i jego modelu, inaczej produkt może po prostu nie pasować. Wybieranie akumulatora o większej mocy niż zalecana przez producenta pojazdu, może skutkować jego niepełnym doładowywaniem, a przez to zmniejszeniem jego żywotności. Jeśli chodzi o same marki, wybór na rynku jest naprawdę spory. Tańsze, marketowe akumulatory zwykle rozwiązują problem doraźnie, jednak nie sprawdzą się na kilka lat eksploatacji. Za profesjonalne produkty trzeba zapłacić nieco więcej, jednak ich żywotność jest znacznie dłuższa.

Jak przedłużyć życie akumulatora?

W przypadku kiedy akumulator w samochodzie zaczyna szwankować, nie warto odpalać pojazdu za pomocą kabli i “pożyczki” prądu od innego pojazdu. Lepszym i bardziej korzystniejszym rozwiązaniem dla baterii jest odłączenie akumulatora i naładowanie do w domu za pomocą prostownika. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by akumulatora nie przeładować, co jest tak samo szkodliwe jak rozładowanie. W zimie, podczas dużych mrozów akumulator może ulegać szybkiemu rozładowaniu. Jeśli odłączymy go od pojazdu i przeniesiemy do suchego, ciepłego pomieszczenia, nawet przy kilkudziesięciu stopniowych mrozach, raczej nie będziemy mieli problemów z odpalaniem auta. Na co dzień akumulator powinien być dobrze przymocowany, zaciski powinno się zabezpieczyć warstwą bezkwasowej wazeliny. Warto pamiętać również o tym, by po zgaszeniu silnika nie pozostawiać w pojeździe włączonych odbiorników prądu, np. radia czy reflektorów. Może to bowiem spowodować całkowite rozładowanie akumulatora.

Sklep motoryzacyjny Motoszef.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 7 =