Budownictwo i aranżacja

Czym palić tanio i ekologicznie?

Mówi się, że „piec przyjmie wszystko”. Przyjmie, ale czy jest to korzystne dla nas i dla środowiska, w którym żyjemy. Palenie w piecu ma nam dać nie tylko komfort cieplny. Ma również sprzyjać środowisku. Jak wybrać rodzaj materiału, którym będziemy ogrzewać dom?

Węgiel

Ogrzewanie domu węglem nadal jest bardzo popularne, gdyż przyzwyczajeni jesteśmy do twierdzenia, że jest to najtańszy rodzaj paliwa. Ogrzewanie węglem jest bardzo kłopotliwe. Potrzebne jest miejsce do przechowywania opału, węgiel brudzi, wymaga stałego dokładania do pieca i na pewno nie można o nim powiedzieć, że jest paliwem ekologicznym. Węgiel charakteryzuje wysoka emisja CO 2, które nie jest korzystne dla środowiska, a tym samym dla nas.

Pellet

Pellet to sprasowane trociny drzewne do postaci granulek o średnicy 6 – 8 mm i długości 40 mm. Naturalne składniki i niska emisja spalin to największe zalety pelletu. Dodatkowym atutem pelletu jest przyjemny zapach drzewa w kotłowni, który zostaje po spalaniu oraz niewielkie nieczystości. Sprzątnięcie kurzu drzewnego jest dużo mniej wymagające niż usunięcie pyłu węglowego.

Ekogroszek

Jednym z materiałów, który jest przyjazny środowisku jest ekogroszek. Wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Występuje on w postaci ziaren o średnicy około 2,5 cm. Kupuje się go w workach. Zaletą ekeogroszku jest jego przechowywanie, które jest proste i czyste w porównaniu do grzania miałem.

Zaletą ekogroszku jest to, że pali się długo, dostarcza dużo ciepła oraz pozostawia minimalna ilość odpadów. Chcąc ogrzewać dom ekogroszkiem trzeba wyposażyć dom w kocioł na ekogroszek. Kotły te muszą być wyposażone w palenisko retortowe. Dzięki zasobnikowi oraz podajnikowi opał można uzupełniać raz na 2 – 3 dni. Eksploatacja pieca może być nawet do 40 % tańsza od tradycyjnego pieca.

Stosowanie paliw ekologicznych, które mają za zadanie dbać o środowisko to korzyści, które zauważymy w długiej perspektywie czasu. Czyste środowisko ma wpływ na każdego z nas. Dodatkowo przyzwyczailiśmy się do myśli, że paliwa ekologiczne mają wysoką cenę. Może w przeszłości tak było. Dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiemnaście =