Braki w uzębieniu wpływają na pewność siebie, a także nie wyglądają estetycznie. Po pewnym czasie zanika kość zęba i wymaga całkowitej regeneracji. Współczesne metody już na to pozwalają. Nawet jeśli ktoś miał braki w uzębieniu kilka lat może się postarać o nowy, zdrowy uśmiech stworzony z pomocą implantów.
Chirurgia stomatologiczna – usuwanie zębów pod narkozą
Czasem konieczne jest usunięcie zębów pod narkozą, np. ze względu na to, że pacjent cierpi na nadciśnienie. Jeśli na strukturach zębowych i w zębodole nie było widocznego stanu zapalnego można przystąpić od razu do implantologii. Nie jest to jednak często praktykowane, gdyż w późniejszym czasie mogą wystąpić trudności w integracji z kością zęba i gorsze wyniki estetyczne.
Chirurgia stomatologiczna – implantologia wczesna
Znacznie częściej niż implantologię natyachmiastową wykorzystuje się wczesną, gdzie zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest od 8-12 tygodni od usunięcia zęba. Po założeniu implantu co najmniej drugie tyle czasu trzeba poczekać na założenie koron, gdyż musi nastąpić odpowiednia osteointegracja, czyli zrośnięcie się implantu z kością. Zastosowanie implantologii późnej, po 3 miesiącach od usunięci zęba, wymaga często regeneracji tkanki kostnej. Na czas gojenia zakładane są korony tymczasowe.
Implanty – rodzaje
Zasadniczo są dwa rodzaje implantów – tytanowe i cyrkonowe. Pierwsze z nich są bardziej popularne. Tytan jako metal obojętny dla organizmu może stać się sztucznym korzeniem, czyli implantem. Z kolei implanty cyrkonowe są podobne do ludzkiej kości i są równie dobrze tolerowane przez organizm. Ponadto implanty cyrkonowe są odporne na ścieranie. Obniżenie linii dziąseł może spowodować odsłonięcie implantu, co w przypadku tytanowego jest pewną wadą, gdyż staje się on widoczny.
Zabieg wszczepienia implantów trwa od 30 minut do 2 godzin w zależności od ich ilości, w znieczuleniu ogólnym. Występuję także możliwość by zabieg odbywał się w znieczuleniu miejscowym. Efekt może utrzymywać się od 15-30 lat, a sąsiadujące naturalne zęby zostają wzmocnione. Choć nie jest to zabieg należący do tanich, to późniejszy brak problemów z próchnicą w miejscu wszczepienia implantu jest wart wydanych pieniędzy.