Turystyka i rekreacja

Jak dobrać rozmiar kasku wspinaczkowego? Jaki kask wybrać?

Bezpieczeństwo w pracy, ochronę przed wszelkimi urazami zapewnia między innymi taki produkt jak kask.

W przeszłości

Kaski do wspinania wprowadzono w latach 50-tych. Początkowo były to tylko budowlane kaski, lecz z czasem zaczęły powstawać specjalistyczne kaski do wspinania. Przez wiele lat takie kaski miały twardą plastikową skorupę. Wewnątrz były umieszczone paski materiału, które ustabilizowały głowę, pochłaniały energię uderzenia i chroniły przed odkształceniami skorupy kasku. Jednak dawne kaski do tych dzisiejszych nie ma nawet co porównywać. Kiedyś ciężkie, toporne i niewygodne, dziś lekkie, ukształtowane i bezpieczne.

Kask wspinaczkowy

Dobry kask wspinaczkowy to właściwie nieodzowny element wspinania w górach, chodzenia po górach, czy skałkach, parkach linowych, ściankach wspinaczkowych, ale i na placach budowy, pracach wysokościowych. Zabezpiecza on przed skutkami uderzenia, niewielkimi odłamkami skalnymi poruszającymi się z różną prędkością. W przypadku kasku wspinaczkowego, energia uderzenia jest równomiernie rozproszona po całej powierzchni kasku.

Rodzaje kasków wspinaczkowych

Na rynku jest wiele gatunków i rodzajów tego produktu. Są np. kaski hybrydowe, które mają plastikową skorupę z wnętrzem ze spienionego polistyrenu. Kask zapewnia ochronę dzięki plastikowej warstwie i absorbuje udar, a wewnętrzna warstwa przenosi stłumione siły na głowę wspinacza. Takie kaski są cięższe, wagowo ok 350 gram, ale są zdecydowanie bardziej trwalsze.To chyba najbardziej uniwersalne kaski. Są bardzo wytrzymałe. Zarówno podczas transportu jak i np.akcji górskiej.

Kaski piankowe

To bardzo lekki sprzęt. Nadaje się właściwie do każdego rodzaju wspinania, z tym, że potencjalne mocne uderzenie lub spadający kamień może od razu wycofać kask z użycia. Kaski te są bardzo wygodne, nie czuć ich za bardzo na głowie i do każdego wspinania na skałkach, czy w szybkich akcjach górskich są naprawdę dobre w użytkowaniu.

Ten znany i ceniony sklep ma w swojej ofercie bogaty asortyment produktów sprzętu wspinaczkowego i alpinistycznego. Wśród tych produktów są oczywiście kaski wspinaczkowe, ale i np:buty wspinaczkowe, czekany, pętle i taśmy, przyrządy asekuracyjne, czy popularne przyrządy zaciskowe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − dwa =