Niechciane dane z komputera – jak się ich pozbyć?

Używanie komputerów do realizacji codziennych obowiązków, zakupów, korespondencji i innych prozaicznych czynności jest już oczywistością. Na dobrą sprawę powoli staje się to bardziej powszechne, niż korzystanie z telewizora. Dyski twarde pozwalają przy tym na przechowywanie setek gigabajtów danych, w tym tych niezwykle istotnych, prywatnych, czy wręcz poufnych. O ile w komputerze zainstalowane zostały właściwe systemy zabezpieczające przed niepowołanym dostępem, to dane powinny być bezpieczne. Problem pojawia się w momencie potrzeby oddania na złom starego komputera.

Jak usunąć dane z dysku komputerowego?

Odpowiedź na powyższe pytanie dla wielu osób wyda się tak banalna, że aż pewnie parskną ze zdziwienia po jej przeczytaniu. Na pozór będą mieli rację, bowiem usunięcie plików z dysku wydaje się być banalnie proste – przecież wystarczy tylko wciśnięcie klawisza ‘delete’, a następnie opróżnienie kosza, aby po kasowanych danych nie było śladu. To jednakże tylko pozór, bo usuwanie danych z dysku w ten sposób sprawia, iż pliki w dalszym ciągu mogą być z niego odczytane.

Jak? Wystarczy skorzystanie z odpowiedniego oprogramowania do odzyskiwania danych. W taki sposób możliwe jest odzyskanie nie tylko plików, które zostały na komputerze skasowane niedawno, lecz również takich, które były usuwane z niego miesiące wcześniej. W przypadku wyrzucania komputera wraz z dyskiem, nawet po jego pozornym wyczyszczeniu, narażamy się więc na wpadnięcie wcześniejszej zawartości dysku w ręce obcych osób. Jest jednakże sposób, aby tego uniknąć.

Kasowanie, które nie pozostawia wątpliwości

Aby więc dysk oddawany do utylizacji nie był wykorzystany w jakikolwiek sposób przeciwko nam należy spowodować trwałe kasowanie danych z dysków, które nie pozwoli na ich późniejsze odczytanie w żaden z dostępnych sposobów. Jest to możliwe, o ile do tego celu wykorzysta się demagnetyzer. Co to takiego? Jest to urządzenie, które pozwala na ostateczne kasowanie dysków.

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta – dysk wkłada się do specjalnej kieszeni, którą wsuwa się do demagnetyzera i zamyka. Po włączeniu urządzenia dysk poddawany jest działaniu pola magnetycznego, które powoduje skasowanie wszelkich danych i eliminuje możliwość dalszego wykorzystania dysku. W praktyce jest to jedyny, całkowicie skuteczny sposób pozbycia się danych z dysku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − two =