Przemysł i technologieRóżne

Samodzielna naprawa telefonu – czy warto?

Naprawtelefon.pl

Telefony należą do urządzeń najczęściej psujących się i ulegających rozlicznym uszkodzeniom. Wynika to głównie z charakteru eksploatacji, częstości użytkowania i narażenia na wiele potencjalnych czynników uszkadzających.

Przy zaistnieniu potrzeby serwisowania telefonu wiele osób zastanawia się nad przeprowadzeniem tych prac we własnym zakresie. Koszty części w internecie są stosunkowo niskie, co stanowi dla wielu osób lepszą perspektywę, niż płacenie sporych pieniędzy za profesjonalny serwis. Gros uszkodzeń nie jest objętych ochroną gwarancyjną, co powoduje wysoki koszt ewentualnych napraw w autoryzowanym serwisie.

Czy można naprawić telefon we własnym zakresie?

Jest to możliwe. Zasadniczym pytaniem pozostaje jednak to, czy można to zrobić dobrze i czy to się opłaca? Naprawa telefonu nigdy nie jest jedną czynnością. Stopień trudności zależy od tego, czy mamy do czynienia z telefonem z klapką tylną i dostępem do baterii oraz wnętrza telefonu. W tym miejscu do demontażu wystarczyć będzie wyłącznie odpowiedni zestaw śrubokrętów. W przypadku telefonu zabudowanego trzeba będzie zastosować odpowiednie narzędzia do rozdzielania elementów obudowy.

Naprawa uszkodzonego telefonu wymaga wysokiego stopnia czystości wykonywanych prac i dostępności często do specjalistycznego sprzętu. Wymiana styków, złączy albo demontaż i wymiana baterii wymagać może zastosowania mikroskopów oraz specjalnych lutownic, korzystających z regulowanego strumienia powietrza. Koszt takich sprzętów może przekraczać kilka tysięcy złotych. Podobnie się to ma z pracami przy wyświetlaczu i digitizerze. Bez odpowiednich narzędzi do rozdzielania powłok ekranu będzie to bardzo trudne. Równie skomplikowany i wymagający technologicznie może być montaż telefonu po naprawie. W przypadku wyświetlacza należy zastosować specjalne przeźroczyste kleje oraz urządzenia umożliwiające usuwanie powietrza spod obudowy. Powtórne zagwarantowanie wodoszczelności urządzeniu także nie jest proste i na ogół wiąże się z utratą tej właściwości.

Jak widać, naprawa telefonu we własnym zakresie wymaga wiedzy, dysponowania odpowiednim sprzętem i zacięcia technicznego. Biorąc pod uwagę koszt całego wyposażenia gwarantującego profesjonalizm wykonywanych prac, to samodzielne serwisowanie całkowicie się nie opłaca.

Nie działa wyświetlacz w Twoim iPhonie? A może działa ale rozbiła się szybka wyświetlacza? Zaufaj profesjonalistom i napraw swój telefon w profesjonalnym serwisie!

Udostępnij