Budownictwo i aranżacja

Czym jest tarcica, zastosowanie oraz gdzie można ją kupić

Z dużą dozą prawdopodobieństwa każdy, kto interesuje się sprawami związanymi z budownictwem chociaż raz napotkał się na taki termin jak tarcica. W tym momencie z pewnością u wielu osób rodzi się pytanie czym jest tarcica.

Czym jest tarcica? 

Otóż krótko mówiąc, jest to produkt drzewny, który otrzymujemy na skutek rozpiłowania podłużnego drewna okrągłego, czyli w rzeczywistości wygląda to tak, że przeprowadza się proces przetarcia drewna piłami równolegle do jego podłużnej osi. Produkcja w przypadku tego surowca odbywa się na trakach pionowych bądź taśmowych przeznaczonych do kłód. Jeżeli chodzi o pierwsze, stosuje się je do przecierania grupowego, dzięki czemu zwiększa wydajność w porównaniu z taśmówką. Warto również wiedzieć, iż do przetarcia grupowego używa się określony sprzęg, a dokładniej mówiąc zestaw pił trakowych. Ustawione są od siebie w takiej odległości, żeby uzyskać określoną grubość tarcicy. W sytuacji przejścia piły otrzymywany jest rzaz, co określa utratę większej albo mniejszej ilości przetartego materiału. Jeżeli chcemy, aby praca przebiegała prawidłowo warto mieć na uwadze grubość brzeszczotu, a także wypada dobrać odpowiedni rodzaj narzędzi, który będzie odpowiedni do naszych działań. 

Zastosowanie tarcicy

Krótko mówiąc, jest to surowiec drewniany, który wykorzystywany jest w głównej mierze w budownictwie, służy jako drewno budowlane oraz konstrukcyjne. Przydaje się także w przypadku budowania dachów, ale również w pracach wykończeniowych np. do produkcji podłóg czy parkietów, co jest naprawdę ogromną zaletą. Warto wiedzieć, iż z drewna można robić inne rzeczy, a mianowicie meble, tarasy, schody, czy chociażby okna i drzwi. Warto wiedzieć, iż tarcica liściasta będzie odpowiednia w sytuacji prac stolarskich lub meblarskich. Natomiast tarcica iglasta spełni się w przypadku produkcji okien, drzwi bądź podłóg. 

Tarcice można kupić bezpośrednio od producenta, w sklepie budowlanym czy hipermarkecie. Można również skontaktować się z lokalnym zakładem stolarskim i poprosić o rekomendacje. Surowiec ten można podzielić ze względu na gatunek drzewa, skład drewna. Wyróżniamy tarcicę dębową, brzozową, świerkowa, bukową oraz sosnową.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 14 =