Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji finansowych. Powinna być przemyślana, podjęta po ustaleniu potrzeb i wymagań konkretnych osób. Kwestią, którą warto rozważyć na samym początku, jest wybór między nieruchomością z rynku wtórnego a nieruchomością z rynku pierwotnego. Co oznaczają te terminy? Jaka jest przewaga mieszkania z rynku pierwotnego?
Rynek wtórny a rynek pierwotny
Planując zakup mieszkania, warto poznać różnicę między rynkiem wtórnym a rynkiem pierwotnym. Rynek wtórny to nic innego jak nieruchomości “z drugiej ręki”, a więc takie, które były już zamieszkane. To zarówno XIX-wieczne kamienice w centrum miasta, jak i postawione w latach 70. bloki czy inwestycja sprzed kilku lat. Mieszkanie z rynku wtórnego nabywa się zwykle od poprzedniego właściciela, czasem za pośrednictwem agencji nieruchomości.
Rynek pierwotny to mieszkania nowe, świeżo oddawane do użytku, kupowane bezpośrednio od dewelopera. Bardzo często do transakcji dochodzi, kiedy budynek jest w trakcie realizacji.
Wady rynku wtórnego
Nie bez powodu tak wiele osób na wstępie rezygnuje z przeglądania ofert mieszkań z rynku wtórnego. Nieruchomości “z drugiej ręki” miewają sporo wad.
Po pierwsze, wiele z nich jest w złym stanie technicznym. Do kosztu zakupu nowych materiałów i ich montażu, trzeba więc doliczyć demontaż starego wyposażenia. Stawiane przed laty budynki zwykle nie posiadają wind i nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Często miewają niesprawną wentylację czy nie współgrający ze współczesnym stylem życia rozkład pomieszczeń. Większość nie dysponuje również parkingiem.
Największe zalety mieszkania z rynku pierwotnego
Pierwotny rynek mieszkaniowy to nowe, budowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi, z użyciem nowoczesnej technologii budowy nieruchomości. Mieszkania mają preferowany współcześnie układ pomieszczeń, często kupujący może wprowadzić zmiany na etapie trwania budowy.
Ogromnym plusem jest możliwość aranżacji od postaw, bez ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci usunięcia dawnego wyposażenia. Dodatkowo kupujący otrzymuje także gwarancję i rękojmię, która pozwala mu na bezpłatne usunięcie ewentualnych usterek. To sprawia, że inwestycje z rynku pierwotnego są uważane za bardziej opłacalne i komfortowe.