Czym jest tarcica, zastosowanie oraz gdzie można ją kupić

Z dużą dozą prawdopodobieństwa każdy, kto interesuje się sprawami związanymi z budownictwem chociaż raz napotkał się na taki termin jak tarcica. W tym momencie z pewnością u wielu osób rodzi się pytanie czym jest tarcica.

Czym jest tarcica? 

Otóż krótko mówiąc, jest to produkt drzewny, który otrzymujemy na skutek rozpiłowania podłużnego drewna okrągłego, czyli w rzeczywistości wygląda to tak, że przeprowadza się proces przetarcia drewna piłami równolegle do jego podłużnej osi. Produkcja w przypadku tego surowca odbywa się na trakach pionowych bądź taśmowych przeznaczonych do kłód. Jeżeli chodzi o pierwsze, stosuje się je do przecierania grupowego, dzięki czemu zwiększa wydajność w porównaniu z taśmówką. Warto również wiedzieć, iż do przetarcia grupowego używa się określony sprzęg, a dokładniej mówiąc zestaw pił trakowych. Ustawione są od siebie w takiej odległości, żeby uzyskać określoną grubość tarcicy. W sytuacji przejścia piły otrzymywany jest rzaz, co określa utratę większej albo mniejszej ilości przetartego materiału. Jeżeli chcemy, aby praca przebiegała prawidłowo warto mieć na uwadze grubość brzeszczotu, a także wypada dobrać odpowiedni rodzaj narzędzi, który będzie odpowiedni do naszych działań. 

Zastosowanie tarcicy

Krótko mówiąc, jest to surowiec drewniany, który wykorzystywany jest w głównej mierze w budownictwie, służy jako drewno budowlane oraz konstrukcyjne. Przydaje się także w przypadku budowania dachów, ale również w pracach wykończeniowych np. do produkcji podłóg czy parkietów, co jest naprawdę ogromną zaletą. Warto wiedzieć, iż z drewna można robić inne rzeczy, a mianowicie meble, tarasy, schody, czy chociażby okna i drzwi. Warto wiedzieć, iż tarcica liściasta będzie odpowiednia w sytuacji prac stolarskich lub meblarskich. Natomiast tarcica iglasta spełni się w przypadku produkcji okien, drzwi bądź podłóg. 

Tarcice można kupić bezpośrednio od producenta, w sklepie budowlanym czy hipermarkecie. Można również skontaktować się z lokalnym zakładem stolarskim i poprosić o rekomendacje. Surowiec ten można podzielić ze względu na gatunek drzewa, skład drewna. Wyróżniamy tarcicę dębową, brzozową, świerkowa, bukową oraz sosnową.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 − 1 =