Zdrowie i uroda

Nawroty w chorobie alkoholowej – jak się ich ustrzec?

Choroba alkoholowa jest uważana za jedną z najtrudniejszych do pokonania chorób. Dotyka ona bowiem zarówno ciała, jak i ducha osoby pijącej. Oczywiście wyjście z nałogu jest możliwe z pomocą odpowiedniej terapii. Niemniej jednak trwanie w trzeźwości bywa dla wielu równie trudne, co samo rzucenie nałogu. Jak sprawić, aby ustrzec się przed nawrotem alkoholizmu?

Skutki popadnięcia w nałóg

Uzależnienie od alkoholu powoduje spustoszenie w organizmie i psychice osoby pijącej. Wychodzenie z nałogu jest długim i trudnym procesem, który nie zawsze gwarantuje pozostanie w trzeźwości do końca swojego życia. Aby raz na zawsze wyjść z nałogu i nigdy więcej do niego nie wrócić, trzeba wykazać się naprawdę ogromną silą woli. Należy bowiem pamiętać, że nawet jeśli osoba pijąca wyrzuciła alkohol ze swojego życia, zawsze będzie on obecny obok, a pokusa napicia się może nigdy nie ustąpić.

Objawy nawrotu alkoholizmu

Trzeźwienie jest procesem, który oprócz pozbywania się substancji alkoholowych z organizmu polega także na całkowitej zmianie sposobu myślenia o sobie, o relacjach z innymi ludźmi i o całej otaczającej nas rzeczywistości. Trzeźwienie jest zatem procesem holistycznym, w który angażowane jest zarówno ciało, jak i psychika, która w większość przypadków odpowiada za wpadnięcie w nałóg. Nawrót alkoholizmu jest z kolei absolutnym przeciwieństwem trzeźwienia. Objawia się on tym, że uzależniony człowiek wraca nie tyle do samego alkoholu, ile do sposobu myślenia, który wpędził go w nałóg.

Zobacz:  Leczenie alkoholizmu Kraków -  Prywatna Klinika Terapie "Tu i Teraz" 

Sposoby zapobiegania nawrotowi

Czy istnieje zatem sposób na to, aby nie dopuścić do nawrotu alkoholizmu? Oczywiście, że tak pod warunkiem, że osoba uzależniona jest w stanie rozpoznać, że ów nawrót następuje. Istnieje bowiem duża różnica między chęcią ponownego sięgnięcia po alkohol a powrotem do starego sposobu myślenia, przez który osoba zaczęła chorować. Zauważenie u siebie powrotu dawnych konstrukcji myślowych jest jawnym sygnałem do tego, aby rozpocząć pracę nad pewnym obszarem psychiki, który najwidoczniej w czasie trwania terapii nie został solidnie przepracowany. Ważne jest, aby umieć w porę zareagować i nie bać się ponownie poprosić o pomoc. Nie jest to bowiem oznaka poniesionej porażki, a dowód na to, że osobie uzależnionej naprawdę zależy na tym, aby walczyć o siebie i o swoje trzeźwe życie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + trzy =