Transport i motoryzacja

Jak skasować samochód?

Kiedy auto nie nadaje się do użytku większość kierowców decyduje się na złomowanie samochodu, dzięki czemu będzie można go zgodnie z prawem wyrejestrować i uniknąć dodatkowych kosztów. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda kasacja pojazdów i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Kasacja pojazdów od A do Z

Pierwszym etapem kasacji samochodu jest oczywiście dostarczenie auta do firmy, która zajmuje się kasacją. Wiele firm zapewnia swoim klientom odbiór i transport auta na własną rękę, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo cennego czasu i nerwów. Oprócz dowodu tożsamości należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące pojazdu. Mowa tutaj przede wszystkim o dowodzie rejestracyjnym albo innych dokumentach, które potwierdzają dane pojazdu. Przydać może się także umowa kupna samochodu, upoważnienie do kasacji auta oraz stosowny wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

O czym należy pamiętać?

W punkcie kasacji samochodu muszą znaleźć się wszyscy właściciele danego pojazdu. Jeżeli jedna ze stron nie może znaleźć się na miejscu niezbędne jest spisanie stosownego upoważnienia. Punkt kasacji wystawia specjalny protokół, który służy do wyrejestrowania pojazdu, czy też do wypowiedzenia umowy u ubezpieczyciela. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu należy złożyć do wydziału komunikacji urzędu miasta. Pamiętać należy o tym, że na wyrejestrowanie auta mamy jedynie 30 dni.

Cenne wskazówki

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że punkty przyjmujące samochody do kasacji nie powinny pobierać żadnych opłat. Jedynym wyjątkiem jest tak naprawdę sytuacja, w której waga auta oddanego do kasacji jest zdecydowanie niższa niż waga pojazdu wpisana w dowód rejestracyjny. Zgodnie z aktualnymi przepisami punkty kasacji mają pełne prawo do pobrania dodatkowych opłat za brakujące kilogramy. Po kasacji samochodu automatycznie przestaje obowiązywać ubezpieczenie OC, dlatego też kierowcom przysługuje oczywiście zwrot części opłat.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =