ogólneTransport i motoryzacja

Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja jest dużym udogodnieniem w samochodzie. Posiadanie samochodu z klimatyzacją można w pełni docenić w sezonie letnim. Jednak z użytkowaniem klimatyzacji może wiązać się niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Czym ono się przejawia? Jak jemu zaradzić? Wszystko wytłumaczymy w krótkim poradniku.

Jaka jest wada klimatyzacji?

Klimatyzacja ma jedną podstawową wadę. W kanałach układu klimatyzacyjnego występuje duża wilgoć. Konsekwencją tej wilgoci może być gromadzenie się bakterii, grzybów i innych mikrobów niebezpiecznych dla naszego organizmu. Nie trzeba jednak wpadać w panikę. Receptą na uniknięcie kłopotów zdrowotnych związanych z użytkowaniem klimatyzacji jest jej odgrzybienie.

Odgrzybianie klimatyzacji od podstaw

Jak często powinno przeprowadzać się odgrzybianie klimatyzacji? Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie tego zabiegu raz w roku. Fachowcy rekomendują do tego okres wiosenny ze względu na niską wilgotność powietrza. Z odgrzybieniem można połączyć napełnianie klimatyzacji. Skutecznie przeprowadzone odgrzybienie nie tylko zapobiega kłopotom ze zdrowiem. Przyczynia się również do poprawienia komfortu jazdy poprzez eliminację przykrych zapachów. Do odgrzybiania używa się najczęściej środków chemicznych.

Czym grozi zaniedbanie odgrzybiania klimatyzacji?

Zaniedbanie odgrzybiania klimatyzacji może mieć poważne konsekwencje dla osób korzystających z pojazdu. Co to za konsekwencje? Wszystko zależy od tego, jakie mikroby zagnieździły się w układzie klimatyzacyjnym. Przebywanie w pojeździe z zaniedbaną klimatyzacją może prowadzić do bólów głowy, gorączki, zapalenia spojówek czy nawet zapalenia opon mózgowych.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas użytkowania klimatyzacji?

Regularna kontrola klimatyzacji nie powinna wyłącznie skupiać się na odgrzybianiu układu. Jej częścią powinno być również napełnienie klimatyzacji. Użytkowanie klimatyzacji prowadzi do ulatniania się czynnika chłodzącego z układu. Całkowita jego utrata spowoduje, że klimatyzacja nie będzie chłodzić. Warto więc również regularnie uzupełniać stan czynnika chłodzącego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 6 =