Budownictwo i aranżacja

Na czym polega wyburzanie budynków?

Skuteczne i bezpieczne wyburzanie budynków, to proces który jest znacznie bardziej złożony, niż mogłoby się – na pierwszy rzut oka wydawać. Bardzo ważne jest, by każdą czynność wchodzącą w skład tego procesu, móc zrealizować zgodnie z określonymi przepisami i zaleceniami. Jak zatem wygląda on od strony praktycznej?

Na początek – sprawy urzędowe

Chcąc wyburzyć budynek, warto na początek zrealizować szereg czynności formalnych. Jedną z nich jest oczywiście zgłoszenie chęci wyburzenia budynku do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Gminy. Dopiero po uzyskaniu stosownego pozwolenia, wykonawca wyburzenia może przystąpić do określonych prac. Zanim jednak do tego dojdzie, musi on jasno określić technikę w oparciu o którą dany budynek będzie wyburzany. Dopiero wtedy można przystąpić do dalszych prac, tym razem realizowanych bezpośrednio na miejscu.

Sprzęt, sprzęt i… przygotowanie miejsca wyburzeń

Chcąc wyburzyć budynek, należy zadbać o stosowny sprzęt. Każda technika burzenia będzie wymagała zupełnie innych i – koniecznie – specjalistycznych urządzeń. Poza tym nie można zapomnieć o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia wybranego obszaru prac. Zabezpieczenie to polega na odseparowaniu terenu w obrębie którego burzony jest budynek od jego otoczenia. Dopiero wtedy można mieć pewność, że czynności wyburzeniowe nie wpłyną na bezpieczeństwo osób postronnych, a także na konstrukcję sąsiednich budynków. Na koniec trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu mediów (zwłaszcza prąd) i wynajęciu odpowiednich osób.

Jak burzy się budynki?

Wyburzanie budynków może mieć bardzo zróżnicowaną formę. Częstą metodą jest wyburzanie mechaniczne, które polega na fizycznym niszczeniu (np. kulą) wybranych struktur budynku. Często też stawia się na metody wybuchowe, a także cieplne. Wybór konkretnej z nich jest uzależniony od konstrukcji budynku, ale też od otoczenia w obrębie którego się on znajduje.

Podsumowując, wyburzanie budynków to coś więcej, niż tylko fizyczne usuwanie konkretnych struktur i konstrukcji. To bardzo złożony proces, którego założeń należy przestrzegać.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =