Handel i usługi

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to usługa wykonywana przez profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych. Są to osoby fizyczne, które posiadają odpowiednie uprawnienia oraz kompetencje.

Czym jest wycena nieruchomości?

Usługa ta polega na przygotowaniu tak zwanego operatu szacunkowego, który jest dokumentem rządowym. Zasady według których przebiega proces wyceniania są określone w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. W trzech sytuacjach trzeba urzędowo potwierdzić wartości nieruchomości. Jest to przede wszystkim potrzebne przy udzielaniu kredytu hipotecznego oraz wtedy, gdy trzeba organom podatkowym okazać operat szacunkowy. Wycena nieruchomości w Krakowie jest też niezbędna przy sprawach majątkowych oraz spadkowych. Głównym efektem wyceny nieruchomości jest właśnie operat szacunkowy. Należy pamiętać, że powinien on mieć formę pisemną i zawierać opis domu oraz fotograficzną dokumentację. W treści powinny obowiązkowo znaleźć się również podstawy prawne i rozwiązania zastosowane przy wycenie. Na wycenę mieszkania mają wpływ różne czynniki, które się różnią w zależności od tego czy mieszkanie jest nowe, czy może pochodzi z wtórnego rynku.

Metody wyceny nieruchomości

Nieruchomość, która dopiero powstała z reguły nie jest w żaden sposób obciążona, natomiast starsze mieszkania mogą już posiadać pewne obciążenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w dzielnicach centralnych z reguły mieszkania są droższe, ponieważ więcej jest też osób chętnych na wynajem. Do wyceny często stosuje się metodę porównawczą, która polega na tym, że porównuje się lokale o zbliżonych parametrach. Ceny transakcyjne są jeszcze poddawane korekcie, ponieważ trzeba pamiętać, że zawsze występują pewne rozbieżności. Do wyceny mieszkania potrzebne będą takie dokumenty jak: wypis z rejestru gruntów, wypis z księgi wieczystej, zarys mapy ewidencyjnej oraz rzut lokalu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszelkie braki w dokumentacji mogą być uzupełnione przez rzeczoznawcę majątkowego. Wycena nieruchomości może być także zlecona przez bank. Operat szacunkowy uzyskany w ten sposób jest własnością banku, dlatego nie można nim dysponować swobodnie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =