ogólne

Ocena sprawności amortyzatorów – jak zrobić to dobrze?

Podczas ocenienia bezpieczeństwa jazdy, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na amortyzatory. Części te są bowiem niesamowicie ważne w każdym samochodzie osobowym i nie tylko. Są one integralnymi elementami zawieszenia, które znajduje się w aucie. Odpowiadają one nie tylko za komfort podczas jazdy, ale również za ochronę samochodu przed wieloma uszkodzeniami.

Rola amortyzatorów

Zapewne wiele osób zastanawia się jaką rolę mają amortyzatory. Urządzenia te przede wszystkim chronią one części samochodu przed zmianami nawierzchni oraz stabilizują nadwozie naszego samochodu. Mają one również za zadanie zadbać o to, aby koła odpowiednio przylegały do drogi. Można więc zauważyć, że mają ogromny wpływ na przyczepność kół. Utrata sprawności amortyzatorów jest więc zauważalna, aczkolwiek wielu kierowców nie czuje tej różnicy. Weryfikacja sprawności amortyzatorów niestety nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Ocena amortyzatorów

Istnieje kilka sprawdzonych sposób, aby przekonać się o tym, czy nasze amortyzatory działają poprawnie. Można na przykład zastosować kontrolę wzrokową. W ten sposób można zauważyć czy części nie posiadają przypadkiem żadnych wycieków olejów. Można zauważyć to na szczęście na pierwszy rzut oka. Jeżeli zauważymy taką sytuację powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika, który z całą pewnością nam pomoże. Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić zużycie amortyzatorów, możesz podczas postoju auta, spróbować nim pobujać. Gdy amortyzatory działają prawidłowo, bujanie szybko się ustabilizuje. Mechanik także może sprawdzić czy nasze części samochodowe działają odpowiednio. Warsztat musi przede wszystkim dysponować odpowiednim sprzętem, który będzie mógł stwierdzić czas wygasania falowania naszego nadwozia. Można zrobić to za pomocą wstrząsarek, które powinny znajdować się w każdym warsztacie.

Jeśli amortyzatory nie działają prawidłowo powinno się je wymontować i sprawdzić ich sprawność na autonomicznie działającym urządzeniu. Sposób ten gwarantuje stu procentową pewność w ocenie amortyzatorów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 3 =