Przemysł i technologie

Oszczędności w firmie

Prowadzenie firmy niezależnie od tego czy jest to działalność jednoosobowa czy też wielka korporacja zawsze wiąże się z wydatkami. Trzeba opłacić lokal, media oraz zakupić niezbędne artykuły biurowe. Wydatków jest naprawdę sporo, ale można na tym wszystkim zaoszczędzić. Trzeba tylko na wszystkie wydatki spojrzeć chłodnym okiem. Odrobina zdrowego rozsądku i dokładne przeanalizowanie poszczególnych wydatków może przysporzyć wiele oszczędności. Często robimy wiele czynności automatycznie, nie zastanawiając się czy to nam się opłaci, czy może warto poszukać jakieś alternatywy. Tłumaczymy takie zachowanie brakiem czasu, ciągłym pośpiechem nie zważając na to, że takie postępowanie skutkuje większymi wydatkami i czyści nasze konto z funduszy, które byśmy mogli przeznaczyć na rozwój firmy i inwestycje.

Osoby zarządzające firm powinny się poważnie zastanowić nad koniecznością wynajmowanie na stałe lokalu biurowego. Takie koszty stanowią znaczny procent naszych wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Jeśli istnieje taka możliwość, to wynajmujmy tylko biura, a sale konferencyjne tylko raz dwa razy w tygodniu w celu spotkania całego zespołu i omówienia najważniejszych kwestii. Dobrym rozwiązaniem jest też zatrudnianie telepracowników. W takim przypadku nie będziemy musieli wcale wynajmować biura.

Oszczędzać możemy zacząć od drobnych i prozaicznych rzeczy jak na przykład artykuły biurowe. Przeanalizujmy dokładnie koszty oraz ilość zużywanego papieru, tonerów do drukarek, skoroszytów, długopisów, spinaczy i tym podobnych rzeczy. Również warto prześledzić wydatki na kawę, herbatę, środki czystości oraz artykuły higieniczne. Pamiętajmy, żeby tego typu produkty, jeśli tylko to jest możliwe kupować w supermarketach lub sprawdzonych hurtowniach, gdzie z czasem jako stali klienci będziemy mogli liczyć na spore upusty i promocje. Oryginalne tusze do drukarek możemy zastąpić zamiennikami, które będą tak samo efektywne a jednocześnie o wiele tańsze. Oszczędności szukajmy również podczas zakupu sprzętu, warto pomyśleć o wyborze drukarki laserowej zamiast atramentowej. Tego typu sprzęt jest nieco droższy, ale znacznie trwalszy, a tonery do nich zdecydowanie wydajniejsze od tuszy.

Warto jednocześnie zastanowić się nad e-księgowością. W ten sposób na przykład zamiast tradycyjnego drukowania i rozsyłania faktur załatwimy wszystko przez Internet. Jeśli nasi klienci nie będą mieli nic przeciwko temu, to dobrze wykorzystać taką możliwość. Taka alternatywa zmniejszy nasze wydatki na papier, koperty oraz znacznie, a przy okazji ograniczymy eksploatację drukarek.

Udostępnij