ogólne

5 ciekawostek o Zakopanem

Zakopane to jedno z najchętniej i najliczniej odwiedzanych miast przez turystów. Nazywane jest “zimową stolicą Polski” i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w okresie ferii zimowych odnotowuje się w nim prawdziwy nawał turystów. Wśród atrakcji czekają na nich nie tylko urokliwe obrazy górskiej przyrody i sporty zimowe, ale też piesze szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i miejsca do odwiedzania – od uroczych i jedynych w swoim rodzaju domów po rdzennych mieszkańców tych regionów i ich kulturę. Oto ciekawostki o tym mieście, jakich nie znajdzie się w każdym przewodniku.

  1. Zakopane powstało na miejscu dawnego… pastwiska
    Stąd też wywodzi się jego nazwa – “zakopane”, pochodzące od słowa “kopane”, czyli miejsca wykraczającego poza tereny osiadłe i będącego wykarczowanym regionem do pasania owiec. Historia miasta sięga około 400 lat wstecz, ale jego początki nie są dobrze znane. Przypuszcza się, że pierwszą osadę zlecił założyć tu król Stefan Batory.
  2. Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce
    Miasto znajduje się na wysokości 750 – 2301 metrów n.p.m., co stanowi absolutny rekord w skali kraju.
  3. W mieście znajduje się najwyżej położona karczma w Polsce. Jest to karczma “Honielnik”.
  4. Na gości w mieście czeka wiele lokalnych przysmaków, a do najsmaczniejszych zalicza się trzy odmiany serów górskich: oscypek, bryndza i bundza. Oscypek jest wędzonym serem, robionym z mleka koziego, który, co ciekawe, powstaje tylko w tym regionie.
  5. Aby dojechać kolejką na Gubałówkę trzeba poświecić około 3 minut. W tym czasie pokonuje się 1298 metrów długości. W wagonie zmieści się na raz 120 osób.

Wyjazd do Zakopanego w grupie – wynajem busa

Decydując się na zwiedzanie Zakopanego w większym gronie warto skorzystać z oferty firmy, która oferuje przewóz osób. Dzięki temu można znacząco zaoszczędzi na kosztach dojazdu, jednocześnie ciesząc się wysoką jakością usług, dostępem do Internetu, toalety i klimatyzacji. Podróż jest komfortowa, a zwiedzający zyskują siły do zwiedzania samego miasta i jego atrakcji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =