Budownictwo i aranżacja

Dlaczego beton trzeba polewać wodą? Proces wiązania betonu

O trwałości betonowej konstrukcji decyduje w dużej mierze jej właściwa pielęgnacja. Nawet zastosowanie najlepszej jakości składników niewiele da, jeżeli nie będzie się odpowiednio wspomagać procesu twardnienia mieszanki betonowej po jej wylaniu.

Zasady pielęgnacji betonu

Pielęgnację betonu przeprowadza się po to, by:

  • wyeliminować tzw. skurcz plastyczny,
  • zapewnić odpowiednią wytrzymałość powierzchniową betonu,
  • zabezpieczyć go przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz przed zamarzaniem,
  • zabezpieczyć przed drganiami, uderzeniami i uszkodzeniami.

Prawidłowa pielęgnacja betonu po wylaniu zapewni mu wysoką wytrzymałość i w dużej mierze ograniczy spękania, które bardzo często powstają na skutek nieodpowiednich warunków cieplnych i wilgotnościowych.

Dlaczego beton trzeba polewać wodą?

Kiedy mieszanka betonowa jest świeżo wylana, zachodzą w niej różne procesy chemiczne, do których potrzebna jest duża ilość wody. Pielęgnacja polega bowiem na utrzymywaniu górnej powierzchni betonu w stanie wilgotnym. Konieczne jest więc polewanie go wodą, która wnika do jego wnętrza ułatwiając wiązanie betonu.

Jak długo pielęgnować beton?

Bardzo ważny jest czas pielęgnacji betonu, powinien on być jak najdłuższy. Zależy to od kilku warunków, np. od rodzaju zastosowanego cementu, ale także od temperatury, wyższa bowiem pozwala na osiągnięcie pożądanego poziomu wytrzymałości cementu w krótszym czasie. Dlatego też inaczej wygląda pielęgnacja betonu w różnych porach roku.

  • Wiosną wystarczy polewać beton raz lub dwa razy na dzień. Latem jednak, gdy temperatura jest dużo wyższa, trzeba zadbać o większą ochronę betonu, która polegała będzie na polewaniu nawet 3-4 razy dziennie oraz stosowaniu ochronnych mat i folii w ciągu dnia. Polewanie trzeba zacząć już po 12 godzinach od rozłożenia mieszanki. Ważny jest też sposób pielęgnacji wodą, ma to być bowiem zraszanie, a nie polewanie silnym strumieniem.
  • W porze zimowej niekorzystne dla betonu są spadki temperatury poniżej zera stopni. Warto wtedy zastosować specjalny cement do prac zimowych lub dodawać dostępne na rynku dodatki przeciwmrozowe. Jeżeli chodzi o betony specjalnego przeznaczenia, dobra betoniarnia może rozwiązać wszystkie problemy. Warto skorzystać z fachowych porad i uzyskać pomoc w dobraniu betonu do konkretnych zastosowań.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + siedem =