Handel i usługiRóżne

Gruntowne wyczyszczenie dysków twardych ze starych komputerów uchroni firmę przed kłopotami

Praktycznie każda firma, mniejsza czy też większa, nie oparła się w dzisiejszych czasach informatyzacji. Bez szerokiego użycia komputerów i programów komputerowych praktycznie nie da się już dziś prowadzić biznesu. Szczególnie dotyczy to tego typu działalności, które zbierają dużą ilość danych. Mogą to być dane przeróżnego typu: o kontrahentach, o klientach, sprzedażach, umowach, transakcjach i tak dalej. Takie bazy danych przechowywane w sposób zinformatyzowany są o wiele łatwiejsze pod kątem zarządzania i wyszukiwania konkretnych informacji.

Tyle, że postęp technologiczny ma też pewien minus, a jest nim konieczność regularnej wymiany sprzętu komputerowego na nowszy. Stary sprzęt nie daje sobie bowiem często rady z nowymi programami, a wykonywanie na nim skomplikowanych operacji trwa zbyt długo. Wydawać by się mogło, że kluczowe jest tu tylko odpowiednie zakupienie nowych komputerów, ale fakty są takie, że odpowiedzialne firmy podejmują również odpowiednie kroki bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o pozbywanie się sprzętów starych.

Szczególnie chodzi tu oczywiście o dyski twarde, które zawierają wiele tajnych, poufnych lub cennych informacji. Jeżeli ktoś sądzi, że wystarczy takie pliki skasować, to jest w błędzie. Usuwanie danych z dysku wcale ich nie kasuje, a usuwa jedynie wpisy w MBR. Oznacza to, że za pomocą specjalnego oprogramowania można takie dane bez problemu przywrócić. Nie trzeba chyba wspominać o tym, ile szkód może się wydarzyć, jeżeli wpadną one w nieodpowiedzialne ręce. Takie dane mogą zostać sprzedane, mogą być wykorzystane przez konkurencję, albo też użyte przeciwko firmie i klientom.

By więc uniknąć tego typu problemów, usuwanie danych z komputera powinno być trwałe. Każda firma powinna mieć na wyposażeniu demagnetyzer, który usuwa z dysków dane w sposób fizyczny. Taki demagnetyzer w sposób trwały usuwa zapis magnetyczny z talerzy dyskowych i sprawia, że dane nie zostaną przechwycone, skopiowane i nieodpowiednio wykorzystane przez osoby trzecie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 12 =