Zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to wręcz idealna odpowiedź na wiele schorzeń oraz ich objawy. Nie inaczej sytuacja przedstawia się z nietrzymaniem moczu. I chociaż jest to wyjątkowo niekomfortowa okoliczność, to niestety problem może trwać przez długi okres.
Inkontynencja – o co właściwie chodzi?
Mianem inkontynencji określa się nietrzymanie moczu, przez co oddawany jest on w sposób mimowolny. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że nie jest to schorzenie, a wyłącznie objaw chorobowy, który bez cienia wątpliwości stanowi niemały problem chorego. Co więcej, inkontynencja nie wybiera pomiędzy płcią – dotyka w podobnym stopniu zarówno mężczyzn, jak również kobiety.
Należy też zaznaczyć, iż mimowolne oddawanie moczu wcale nie musi odbywać się na wielką skalę. Problem może objawiać się poprzez tzw. popuszczanie. Objaw ten jest związany najczęściej z osłabionymi mięśniami Kegla zlokalizowanymi na dnie miednicy.
Typy inkontynencji, czyli rodzaje nietrzymania moczu
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest właśnie ze wspomnianymi wcześniej mięśniami Kegla. Kiedy mięśnie dna miednicy są osłabione, popuszczenie może nastąpić w zasadzie w każdej chwili i wystarczy do tego naprawdę niewielki bodziec. Kichnięcie, kaszlnięcie czy podniesienie nawet stosunkowo niewielkiego ciężaru to tylko nieliczne z możliwych przyczyn.
- Inkontynencja wynikająca z przepełnienia pęcherza w większym stopniu dotyczy mężczyzn. Przyczyną jest zazwyczaj znaczny przerost prostaty, przez co pęcherz nawet nieznacznie wypełniony sprawia wrażenie przepełnionego.
- Nadreaktywny pęcherz to zwykle hasło osób cierpiących na nietrzymanie moczu z powodu silnego parcia. Nagle i nieoczekiwanie odczuwana jest potrzeba oddania moczu, co powoduje, że w przeciągu kilku chwil zaczyna on samoistnie wypływać z pęcherza.
- Kropelkowe nietrzymanie moczu charakteryzuje niepełne opróżnienie pęcherza, w skutek czego pozostałe w nim kropelki później wyciekają.
Inkontynencja – przyczyny
Jeśli chodzi o inkontynencję to nie sposób jednoznacznie wskazać jej przyczynę. U panów może być spowodowana przerostem prostaty czy nowotworem pęcherza. Niemniej jednak może być spowodowana również nałogami czy brakiem aktywności fizycznej, bądź nawet niewłaściwą dietą.
Niezaprzeczalnie problem ten również pojawia się wraz ze starzeniem się organizmu. Zdarza się jednak, że inkontynencja występuje także u osób młodych.