Zdrowie i uroda

Czym charakteryzuje się zatrucie alkoholowe?

Zatrucie alkoholowe ma miejsce, gdy w naszym organizmie znajduje się za dużo alkoholu i gdy nie jesteśmy w stanie go wydalić. W alkoholu znajdują się toksyny, które sprawiają, że boli nas głowa, jesteśmy osłabieni. Dochodzi nawet często do wymiotów oraz omdleń.

Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?

Wszelkie objawy zatrucia alkoholem mijają po kilkunastu godzinach od spożycia alkoholu. Jednakże nie można bagatelizować zatrucia, ponieważ ma ono destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Toksyny z alkoholu krążą po naszym organizmie, zaburzając jego normalne funkcjonowanie. Zdarzają się nawet zaburzenia równowagi oraz mowy.

Wbrew pozorom, zatrucie alkoholem zdarza się niepokojąco często. Spożywanie alkoholu, a tym bardziej zatrucie takim alkoholem sprawiają, że mamy mniejszą odporność na różnego rodzaju choroby, w tym nowotwory i choroby wątroby. Podczas zatrucia alkoholem dochodzi wśród dzieci oraz młodzieży, którzy nie znają umiaru i piją bardzo duże ilości alkoholu. Takie zachowanie może się dla niektórych skończyć nawet śmiercią.

Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Nie należy mylić zatrucia alkoholem z kacem. Są to dwie różne rzeczy. Gdy podejrzewamy u siebie lub u bliskiej nam osoby zatrucie alkoholem, od razu powinniśmy przykryć ją kocem i podawać bardzo duże ilości płynów. Najlepiej czystej, niegazowanej wody. Jeżeli objawy są bardzo niepokojące, należy udać się na najbliższy SOR. Może się zdarzyć tak, że chory wymiotuje i ma obniżone napięcie mięśniowe.

W takim przypadku należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zachłyśnie się on wymiocinami i nie udusi. Lekarz w szpitalu rozpocznie odtrucie alkoholowe. Polega ono na podaniu dożylnie glukozy, witamin oraz elektrolitów. Często także lekarze sięgają dodatkowo po fizostygminę.

Jak widać, spożywanie alkoholu może się skończyć bardzo źle. Dlatego właśnie należy uważać na to jakie dawki alkoholu spożywamy i jak się po nich czujemy. Słuchajmy swojego organizmu, ponieważ on nam daje znaki. Nie warto także poddać się wpływom otoczenia, które zachęca nas do picia alkoholu. Nasze zdrowie jest najważniejsze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − trzy =