Transport i motoryzacja

Jazda na LPG – kiedy zaczynamy oszczędzać

Litr autogazu kosztuje nawet 50% mniej niż benzyna oraz olej napędowy. Wydaje się więc, że inwestycja w dobrej jakości instalację gazową jest z góry skazana na sukces. Tymczasem okazuje się, że tak naprawdę oszczędność w większości przypadków oscyluje zaledwie w granicach trzydziestu procent, wzrastają koszty eksploatacji pojazdu, a przy niskiej częstotliwości użytkowania samochodu LPG może nawet przynieść straty. Dziś w porozumieniu ze specjalistami, którzy postanowili udzielić nam kilku fachowych wskazówek postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zagadnieniu użytkowania autogazu. Dzięki nim dowiedzieliśmy się kiedy inwestycja w profesjonalną instalację gazową jest opłacalna, a kiedy lepiej z niej zrezygnować!

Różne typy instalacji gazowych

Aby móc osiągać mierzalne korzyści wynikające z inwestycji w instalację gazową należy zwrócić szczególną uwagę na jej rodzaj. Nowoczesne instalacje są kosztowne, ale nie wpływają na pracę i żywotność silnika, dlatego też wyższa inwestycja może finalnie szybciej się zwrócić. Poniżej przedstawiamy podstawowe typy instalacji LPG:

  1. Instalacja pierwszej generacji – przeznaczony do samochodów z gaźnikiem. Instalacja jest tania, ale eksploatacja niekoniecznie. Nieprecyzyjne dawkowanie paliwa przyczynia się do często pojawiających się usterek.
  2. Instalacja drugiej generacji – najpopularniejszy rodzaj instalacji montowany w samochodach osobowych, który cechuje się niskim kosztem montażu, prostą konstrukcją i stosunkowo niewielką awaryjnością.
  3. Instalacja trzeciej generacji – dostarczają gaz do kolektora pod ciśnieniem. Instalacja cechuje się wysoką awaryjnością oraz wysokim kosztem montażu i eksploatacji, dlatego stosuje się ją niezwykle rzadko.
  4. Instalacja czwartej generacji – jest to najnowocześniejsza, ale jednocześnie najdroższa instalacja. Jej główną cechą jest precyzyjne dawkowanie paliwa, co jest możliwe dzięki funkcji pobierania danych ze sterownika silnika.

Im większy silnik, tym większa oszczędność

Eksperci jednoznacznie uważają, że autogaz powinien być instalowany jedynie w samochodach z dużymi silnikami, które pokonują duże dystanse. W przypadku małych samochodów osobowych dobra instalacja gazowa może przynieść oszczędność w eksploatacji, ale niestety nie można liczyć na szybki zwrot inwestycji. Aby jeździć oszczędnie warto już na etapie zakupu szukać samochodu z zainstalowanym LPG.

Autogaz był, jest i będzie popularny ze względu na korzyści jakie za sobą niesie. Ceny za litr są stosunkowo stabilne, dlatego dzięki temu łatwiej jest określić koszty eksploatacji samochodu co jest cenną informacją przede wszystkim dla firm transportowych.

Udostępnij