Obecnie wiele dóbr można wynająć zamiast kupować je na własność, a ekspres do kawy jest jednym z nich. Z oferty takiej mogą skorzystać nie tylko właściciele lokali gastronomicznych, ale też wszelkich zakładów pracy, w których chcą umieścić kawę z myślą o swych pracownikach i interesantach. Kiedy szczególnie się to opłaca i czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?
Kiedy wynajem ekspresu do kawy jest szczególnie opłacalny?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – kiedy nie można pozwolić sobie na jego zakup albo po prostu chce się zaoszczędzić. Wynajem ekspresu pozwala zaoszczędzić znaczne środki, bo choć co miesiąc uiszcza się określoną opłatę, jest to znacznie mniej odczuwalny jednorazowy wydatek. Zakup dobrego ekspresu to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych, a jeśli chce się postawić na naprawdę dobry sprzęt, nowoczesny, prosty w obsłudze i pozwalający na przyrządzanie różnego rodzaju kaw, suma może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na pewno takie cechy musi posiadać ekspres do kawiarni, gdyż w takim miejscu nie można pozwolić sobie na serwowanie kiepskiej kawy czy tylko jednego jej rodzaju.
Jest to też świetne wyjście dla właścicieli innych zakładów pracy, którzy chcą umożliwić swym pracownikom i interesantom picie pysznej kawy. W ich przypadku wynajem jest polecany tym bardziej, że mogą oddać sprzęt czy wymienić go na inny w przypadku, gdy obecny nie spełnia ich oczekiwań. Zakup sprzętu nie daje takich możliwości, a jest dużym wydatkiem.
Wynajem lepszy niż posiadanie na własność
Jedyną wadą wynajmu ekspresu jest poczucie, że użytkowany sprzęt nie jest własny, a jedynie dzierżawiony, ale z pewnością jest to mały mankament w zestawieniu z licznymi korzyściami. Przede wszystkim wynajmujący ekspres nie musi kłopotać się jego serwisem i przeglądami. Takie działania są konieczne dla zachowania żywotności i funkcjonalności urządzenia, a nie tylko są kosztowne, ale też uciążliwe, gdyż trzeba o tym pamiętać. Poza tym wynajmujący nie musi martwić się tym, co zrobić z kosztownym ekspresem w przypadku, gdy zdecyduje się zakończyć działalność i już go nie potrzebuje – po prostu zwróci go właścicielowi.