Zdrowie i uroda

Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Czym jest Alkoholowy zespół abstynencyjny?

Jest to stan zaburzeń, które pojawiają się po nagłym odstawieniu alkoholu. Pojawia się u osób, które cierpią na alkoholizm oraz które spożyły jednorazowo alkohol w bardzo dużych ilościach. Pierwsze objawy przeważnie pojawiają się od około 24 godzin do 48 godzin, po zaprzestaniu spożywania alkoholu.

Jednak objawy mogą pojawić się znacznie szybciej tj. nawet do kilku godzin po odstawieniu alkoholu. Zespół abstynencyjny dotyka około 1 osoby na 50. Jednak należny mieć na uwadze, że w przypadku gdy dotychczas wystąpił już jeden epizod objawowy, prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnego znacząco wzrasta.

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Wyróżnić można dwie postacie AZA. Niepowikłany alkoholowy zespół abstynencyjny oraz powikłany alkoholowy zespół abstynencyjny.
Pierwszy typ można rozpoznać, gdy pojawią się takie objawy jak:

  • znaczna aktywność psychoruchowa,
  • pojawiające się nudności oraz wymioty,
  • nadciśnienie tętnicze oraz przyśpieszone bicie serca,
  • drżenie dłoni, powiek lub języka,
  • problemy ze snem,
  • bóle głowy,
  • halucynacje oraz iluzje zmysłowe.

Przy powołaniowym alkoholowym zespole abstynencyjnym występuje znacznie szerszy zakres objawów, które są o wiele poważniejsze. Może dojść do majaczenia alkoholowego, podczas którego pojawić się mogą zaburzenia świadomości, urojenia oraz napady lękowe. Kolejnym poważnym objawem mogącym wystąpić jest halucynoza alkoholowa, są to omamy wzrokowe, dotykowe oraz słuchowe, które pojawiają się bez zaburzeń świadomości.

Zobacz: Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapie "Tu i Teraz"

Bardzo częstym objawem towarzyszącym są napady padaczkowe oraz ryzyko zachłyśnięcia się treścią pokarmową, co może prowadzić do śmierci. Niepowikłaniowy alkoholowy zespół abstynencyjny nie musi być leczony. Wystarczy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpowiedni wypoczynek. Hospitalizacja konieczna jest w przypadku wystąpienia objawów z obszaru powikłaniowego typu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 1 =