Zdrowie i uroda

Gdzie szukać pomocy przy chorobie alkoholowej?

Choroba alkoholowa to globalny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku i w każdej grupie zawodowej. Leczenie alkoholizmu jest złożonym i niełatwym procesem. Głównym powodem, dla którego leczenie choroby alkoholowej okazuje się tak trudne, jest brak akceptacji istnienia problemu przez samego chorego. Jeśli już to nastąpi, możemy mówić o rozpoczęciu leczenia. Gdzie można znaleźć pomoc i co oferują ośrodki dla alkoholików?

Czym jest alkoholizm?

Wiele osób mówi, że alkoholizm jest chorobą duszy. Odpowiedzią na nieradzenie sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Dla innych choroba alkoholowa to problem, który istnieje na poziomie biologicznym. Jak się okazuje, oba podejścia do alkoholizmu są słuszne. Trudno jednoznacznie określić jakie są powody popadania w alkoholizm. Dla jednych będzie to ucieczka od życia, dla innych sposób na radzenie sobie z samotnością. Bez względu na to, jakie są powody nadmiernego sięgania po trunki, warto pamiętać, że alkohol jest trucizną, która przynosi wiele szkód zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Podjęcie stanowczych kroków w momencie pojawienia się objawów uzależnienia jest kwestią życia lub śmierci.

Jak wyjść z uzależnienia?

Alkoholik, który chce wyjść z nałogu, musi w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z istnienia problemu. Dla większości osób uzależnionych ma to kluczowe znaczenie i jest krokiem milowym w stronę wyzwolenia. Osoba, która jest świadoma istnienia choroby, powinna niezwłocznie znaleźć najbliższy ośrodek uzależnień alkoholowych. Jest to bowiem miejsce, w którym otrzyma specjalistyczną pomoc od osób, które doskonale wiedzą, jak poradzić sobie w tym problemem i które mogą być przewodnikami w drodze do wolności.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby uzależnione od alkoholu powinny niezwłocznie zgłosić się po pomoc do ośrodka leczenia alkoholizmu. Pierwszym etapem wychodzenia z choroby jest detoks alkoholowy, który polega na całkowitym odcięciu się od substancji uzależniającej. Jest to niezwykle ważny i trudny etap. Nagłe odrzucenie alkoholu jest bowiem dużym szokiem dla organizmu, dlatego detoks powinien być przeprowadzany pod czujnym okiem lekarza. Kolejnym etapem jest dobranie odpowiednich metod. Najskuteczniejszą z nich jest terapia grupowa, dzięki której chory może znaleźć zrozumienie i wsparcie wśród osób, zmagających się z takim samym problemem. Terapię grupową można uzupełnić terapią indywidualną, podczas której chory dowie się, jakie są przyczyny jego alkoholizmu. Taka terapia pozwoli alkoholikowi na rozwiązanie problemów z przeszłości i przepracowanie emocji, które do tej pory były zagłuszane przez alkohol.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − czternaście =