Zdrowie i uroda

Przygotowanie do USG w domu

USG jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod diagnostyki obrazowej (która jest nie tylko nieinwazyjna, ale również i bezbolesna), pozwalająca na bardzo dokładną ocenę przekroju badanego narządu wewnętrznego. Choć zdecydowana większość tego typu zabiegów wykonywana jest w szpitalach czy gabinetach lekarskich, to jednak coraz częściej USG w domu wykonują lekarze prowadzący prywatne praktyki zawodowe, którzy bardzo często mają dostęp do bardzo nowoczesnego sprzętu, co pozwala im na wykonanie wielu badań bezpośrednio w domu pacjenta. Jak się przygotować aby wizyta lekarska w domu przebiegła owocnie? To zależy tak naprawdę od tego, który z narządów będzie poddany badaniu ultrasonograficznemu. Warto także pamiętać o tym, że przygotowanie do danego badania ultrasonograficznego nie różni się niezależnie od tego, czy będzie ono przeprowadzane w warunkach domowych, czy też wykonane w gabinecie lekarskim.

Z pewnością specjalne przygotowania konieczne są w przypadku USG jamy brzusznej – tu osoba badana nie może jeść nic przez co najmniej 6 godzin przed planowanym badaniem (gazowane napoje i różnego rodzaju używek jest zakazane). Wskazane jest natomiast picie, nawet w dużych ilościach niegazowanej wody. Opcjonalnie dzień przed badaniem warto zażyć rekomendowany przez lekarza lek zapobiegający wzdęciom.

W przypadku USG pęcherza bądź prostaty pacjent nie powinien jeść w dniu, w którym badanie będzie przeprowadzane (przeddzień jak najbardziej może spożywać normalne posiłki). Aby wyniki takiego badania były jak najbardziej wiarygodne niezbędne jest wypicie przez USG co najmniej 1-1,5 litra wody, powstrzymując się przy tym od czasu jego zakończenia z oddawaniem moczu. Warto przy tym pamiętać, że jest to badanie które wykonywać można jedynie przy pełnym pęcherzu.

Pozostałe rodzaje ultrasonograficznych badań przeprowadzonych w domowych warunkach nie wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania. Wytaczaczy stosować się do zaleceń lekarza, by badanie przebiegło sprawnie i co najważniejsze dało wiarygodny obraz sytuacji zdrowotnej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =