Zdrowie i uroda

Zabiegi kosmetyczne a dermatologiczne

Na dobrą sprawę wiele osób nie rozróżnia zabiegów, które wykonywane są przez dermatologów oraz kosmetyczki, co wynika przede wszystkim z przekonania, że dermatolog ma radzić sobie ze zmianami chorobowymi, podczas gdy kosmetyczka – upiększać. To sprawia, że np. w celu odmłodzenia skóry na inwazyjne zabiegi chodzimy do gabinetu kosmetycznego, a nie zawsze ma on pozwolenie na ich wykonywanie.

Z tego powodu problematyczne jest ustalenie, które zabiegi mogą być wykonywane w rozmaitych gabinetach, a na które musimy umawiać się bezpośrednio do specjalisty z dyplomem lekarskim. Jest to bardzo ważne, aby umieć rozróżnić te dwie kwestie, bo inaczej możemy nabawić się sporych problemów zdrowotnych, jeśli zabieg zostanie wykonany nieprawidłowo albo mimo przeciwwskazań.

Poważne zabiegi – u dermatologa

Przede wszystkim wszystkie zabiegi bardzo poważne i wymagające rozbudowanej wiedzy na temat tego, jak należy je wykonywać, trzeba zlecać dermatologowi. Tylko on jest odpowiednio wykształcony do tego, aby stwierdzić, czy przy obecnym stanie skóry nie istnieją przeciwwskazania do zabiegów – on również zbierze rozszerzony wywiad, który pozwoli znaleźć ewentualne przeciwwskazania nie tak oczywiste jak np. niedoskonałości na skórze. Zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinecie dermatologicznym często opierają się na czynnościach inwazyjnych, m.in. użyteczności silnych kwasów, laserów czy nawet iniekcjach. Nie należy ich wykonywać w gabinecie kosmetycznym, zwłaszcza u kogoś bez doświadczenia i wykształcenia medycznego, bo są po prostu zbyt zaawansowane – nawet jeśli nieco tańsze.

Do kosmetyczki również chętnie, ale…

Przede wszystkim zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinecie dermatologicznym obłożone są nieco innym standardami wykonania oraz opieki. Oznacza to, ze praktycznie możemy mieć pewność co do jakości wykonywanych zabiegów, ale i ich higieny. W gabinecie kosmetycznym zamawiając zabiegi kosmetyczne ingerujące bezpośrednio w nasze ciało musimy pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzić higienę pracy danej specjalistki. Narzędzia powinny być, jeśli nie jednorazowe, to przynajmniej sterylizowane. Nie jest higieniczne używanie np. jednego pilnika do pedicure dla kilku klientek – warto o tym pamiętać już podczas wizyty i głośno protestować, jeśli zabiegi kosmetyczne są wykonywane w sposób nieprofesjonalny czy po prostu narażający nas na choroby. Wybierając zabiegi kosmetyczne, które chcemy, aby były wykonane w naszym przypadku musimy zadbać o to, aby były one dostosowane do naszej cery. Co więcej, warto sprawdzić, czy kosmetyczka je wykonująca przeszła odpowiednie szkolenie.

Udostępnij