Zdrowie i uroda

Badanie OCT – kiedy należy je wykonać?

Wzrok pełni bardzo ważny zmysł w naszym życiu, umożliwiając nam prawidłowe funkcjonowanie. Niestety występowanie różnych chorób może powodować zaburzenia widzenia, a nawet jego utratę. Jednym z badań pozwalających na zdiagnozowanie wielu schorzeń jest Optyczna Koherentna Tomografia oka. OCT pozwala przede wszystkim na diagnozowanie chorób siatkówki.

Jakie są wskazania do badania OCT?

Badanie OCT może być wykonane w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży i dzieci powyżej 5 roku życia. Wskazań do wykonania badania jest dużo. Najważniejszy jest jednak fakt, żeby zrobić je w porę, nie czekając, aż dolegliwość sama minie.

Wskazania do badania OCT to głównie zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem, zwłóknienie przedplamkowe, makulopatia cukrzycowa oraz obrzęk plamki. Dodatkowo Optyczna Koherentna Tomografia oczu wykorzystywana jest również w ocenie stanu rogówki zarówno przed, jak i po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

U osób cierpiących na jaskrę badanie to pozwala na zobrazowanie zmian, jakie zachodzą w związku z rozwojem choroby. Urządzenie do tego służące obecnie jest niezbędne do diagnozowania tego typu chorób.

Badanie prywatne czy na NFZ?

To czy badanie wykonamy, opłacając je z własnych pieniędzy czy na NFZ zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest czas. Każdy z nas ma świadomość, że wizyty na Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze odbywają się tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Dlatego wiele osób decyduje się wykonać to badanie prywatnie.

Kluczowa jest też informacja ile czasu mamy na wykonanie tego badania. Często się zdarza, że wyniki muszą być dostarczone jak najszybciej. Jeżeli jest to dosyć pilna sprawa to, warto poszukać pomocy okulisty prywatnie.

Koszt badania nie taki straszny

Cena badania OCT nie jest wysoka, ponieważ waha się ona w okolicach 100 zł. Przed wyborem ostatecznego gabinetu pacjent może porównać ceny pozostałych jednak różnice te zazwyczaj są nieznaczne.

Tutaj kwota ta zależeć będzie również od tego, czy badaniu poddajemy jedno oko czy też dwa. Korzystając z usług gabinetów prywatnych, możemy bez problemu uzyskać informację na temat kosztów, jakie będziemy musieli ponieść.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 12 =