Zdrowie i uroda

Wizyta domowa kardiologa – jak się przygotować?

Wizyty domowe lekarzy różnych specjalności stają się dziś coraz bardziej powszechne, dzieje się to w wyniku utrudnionej i ograniczonej dostępności do lekarzy pracujących w ramach NFZ. Nie od dziś wiadomo, że na tego typu wizytę czeka się nawet rok-dwa. Są sytuacje, w których nie można czekać oraz te, w których nie można opuścić murów własnego domu lub po prostu nie ma się na to ochoty. Jedną z możliwości z zakresu prywatnych wizyt domowych jest konsultacja i badanie kardiologa, czyli lekarza specjalizującego się w chorobach serca. Z uwagi na specyficzny charakter badań kardiologicznych należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach przed badaniem.

Najczęściej wykonywanym badaniem w domu pacjenta jest pomiar ciśnienia tętniczego oraz elektrokardiografia spoczynkowa, czyli nieinwazyjne badanie wykonywane w celu wykrycia chorób i wad serca na podstawie rejestracji jego czynności bioelektrycznej. Przydatne jest również, aby ocenić zmiany w sercu przy innych, towarzyszących chorobach.

Potrzebne dokumenty

Przygotowanie do wizyty domowej kardiologa należy rozpocząć od przygotowania pełnej dokumentacji medycznej. Mowa tu o wszystkich wypisach ze szpitala, ostatnich wynikach badań diagnostycznych (jeśli wcześniej były wykonywane) i laboratoryjnych oraz liście leków wraz z dawkowaniem. Należy pamiętać, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich alergiach i przebytych wcześniej chorobach. Może mieć to znaczenie przy zapisywaniu nowych leków. Nie należy pomijać żadnych informacji o stanie naszego zdrowia, warto wspomnieć o wszystkich objawach i dolegliwościach, nawet jeśli wydają nam się nieistotne.

Badanie w domu pacjenta

W związku z tym, że podstawowe badania kardiologiczne są nieinwazyjne, wizyta lekarska w domu nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania. W trakcie wizyty domowej lekarz na pewno sprawdzi ciśnienie krwi oraz wykona elektrokardiografię spoczynkową. Należy zadbać o odpowiednie miejsce, aby się położyć. Ponadto przed wizytą nie należy uprawiać sportu ani innej aktywności fizycznej, która mogłaby zakłócić powyższe badania. Nie ma również konieczności bycia na czczo, wszystkie zażywane leki należy przyjąć zgodnie ze wskazaniami. Warto zabrać o komfortowy strój, gdyż w tracie elektrokardiografii należy rozebrać się od pasa w górę oraz być boso.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + szesnaście =