Zdrowie i uroda

Odwyk alkoholowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Odwyk alkoholowy to inaczej terapia, bądź leczenie odwykowe, które składa się z zabiegów medycznych oraz psychologicznych. Mają one przede wszystkim pomóc uzależnionemu zauważyć problem, a także to, jak działa uzależnienie oraz wspomóc walkę z nim.

Odwyk alkoholowy nie zawsze jest przeprowadzany w ośrodkach zamkniętych, jednakże taka forma sprawdza się znacznie lepiej. Wówczas alkoholik ma pełne wsparcie medyczne oraz psychologiczne, co znacząco ułatwia wyjście z nałogu.

Czym jest odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy to po prostu działania medyczne oraz psychologiczne, które pomagają w walce z nałogiem. Jest to pomoc dla osoby uzależnionej, która chce wyzbyć się problemu. Często odwykiem nazywa się także pomoc rodziny, przyjaciół, bądź też grupy wsparcia, a alkoholicy chodzą na terapie psychologiczne. Dla innych jednak jest to stanowczo niewystarczające, a uzależniony potrzebuje znacznie bardziej złożonej pomocy. Wielu również potrzebuje wsparcia medycznego, który pomaga uniknąć wystąpienia zespołu abstynencyjnego.

Cele odwyku alkoholowego

Terapie odwykowe są różne. Jedna z form przyjmuje zaprzestanie spożywania trunków oraz uwolnienie się od nich. Leczenie odwykowe ma przede wszystkim doprowadzić do zrozumienia, w jaki sposób działa uzależnienie od alkoholu oraz pozwolić nabyć umiejętności, które umożliwią uniknięcie powrotu do alkoholizmu. Terapia obejmuje także problemy psychiczne, które są przyczyną sięgnięcia po alkohol.

Ile trwa odwyk?

Odwyk zamknięty obejmuje na samym początku detoks, czyli oczyszczenie. Kolejny etap to leczenie farmakologiczne – podawanie leków na uspokojenie i wyrównujących funkcje organizmu oraz wszelkie niedobory witamin i mikroelementów. Następnie odbywa się terapia indywidualna z psychologiem, bądź sesje grupowe.

Zobacz: Tu i Teraz - Detoks alkoholowy

Istnieje też możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie,
jednak o tym rozwiązaniu orzec może sąd. Są na niego wysyłane osoby, które przez uzależnienie przyczyniają się do demoralizacji małoletnich, rozkładu życia rodzinnego, a także regularnie zakłócają porządek publiczny, bądź uchylają się od pracy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + pięć =