Zdrowie i uroda

Terapia manualna – historia, wskazania, techniki

Historia terapii manualnej sięga czasów starożytnych. Stosowali ją Egipcjanie w celu leczenia narządów ruchowych, a także chorób nerwowych i metabolicznych. W Grecji natomiast terapię stosowano, aby złagodzić bóle i usuwać deformacje stawów. Techniki leczenia są stosowane przez cały okres dziejów związanych z rozwojem medycyny – przekazywane zostały z pokolenia na pokolenie. Znaczny rozwój odnotowano w drugiej połowie XX wieku – rozbudowano kształcenie terapeutów i wskazano zasady lecznictwa.

Techniki terapii manualnej

Terapia manualna wykorzystuje wiele technik, które pomagają pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Najczęściej stosowane są następujące rodzaje technik:

  • masaże,
  • mobilizacje – opierają się na dużej prędkości i małej amplitudzie – to techniki lecznicze stawów,
  • manipulacje – wielokrotne, bierne powtarzanie ruchów, z niewielką prędkością i wzrastającą amplitudą,
  • stretching – rozciąganie tkanek miękkich w sposób kontrolowany, wpływa na poprawę ruchową. Wyróżniamy dwa rodzaje rozciągania: stretching aktywny, stretching pasywny (z wykorzystaniem określonych pozycji),
  • neuromobilizacje – rozciągowe (przemieszczanie struktur nerwu) i ślizgowe (ruch aksona – sprzętu ortopedycznego, względem osłonki).

Stretching aktywny polega na ćwiczeniach z koniem z pomocą smakołyków. Koń podążając za nagrodą stymulowany jest do wykonywania określonych ruchów mających działanie terapeutyczne. Po odpowiednim przeszkoleniu Właściciel może wykonywać ćwiczenia samodzielnie.

Stretching pasywny polega na naciąganiu mięśni i ścięgien przez terapeutę w określonych pozycjach. Metoda ta również może być wykonywana przez Właściciela konia, natomiast wymaga dokładnego przeszkolenia.

Wskazania do terapii manualnej

Terapia manualna jest stosowana głównie w leczeniu różnych dolegliwości, zwłaszcza bólowych. Jest polecana osobom z bólami lędźwiowymi, krzyżowymi, lędźwiowo-krzyżowymi, kości ogonowej, oraz w zaburzeniach takich jak; rwa kulszowa, migrena, zaburzenia snu, częstomocz, napięcie mięśni miednicy, wady postawy itp.

Zobacz: OpenMedical - Centrum rehabilitacji

Terapia manualna przeważnie polega na tym, że pacjent siedzi lub leży na leżance, a rehabilitant naciska poszczególne punkty na jego ciele. Często w tym przypadku dochodzi do chrupnięć kości i charakterystycznych dźwięków z tym związanych, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju – to zupełnie normalne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 9 =